Aktualności

Policjanci ostrzegają przed oszustami oraz promują Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

W dniu 24.11.2017 r. o godz. 10.30 w sali konferencyjnej mieszczącej się przy ul. Wojska Polskiego 63 w Szczecinie odbyło się spotkanie z seniorami zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Odział Grodzki w Szczecinie. Udział w spotkaniu wziął Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji Szczecin Niebuszewo nadkom. Emil Ubych oraz dzielnicowy tego rejonu służbowego sierż. Ewelina Sierzchuła.

W trakcie spotkania Naczelnik Wydziału Prewencji podkreślił znaczenie roli dzielnicowego w codziennym kontakcie obywatela z Policją. Zadaniem dzielnicowego jest budowanie zaufania, współpraca z lokalną społecznością na rzecz poprawy bezpieczeństwa oraz w konsekwencji zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa. Właśnie dlatego dzielnicowi po raz kolejny wychodzą do lokalnej społeczności i spotykają się z nią w miejscach dla niej znanych i przyjaznych. Szczególnie istotne jest to dla osób starszych, które mają problem z dotarciem do nieco oddalonej od ich miejsca zamieszkania jednostki Policji.

Podczas spotkania funkcjonariusze omawiali programy profilaktyczne oraz zagadnienia, które są w ich szczególnym zainteresowaniu. Duży nacisk położono na bezpieczeństwo osób starszych, a w szczególności problematykę oszustw m.in. „na wnuczka”, „na gazownika”, czy „na pracownika wodociągów”, gdzie poszkodowanymi stają się właśnie seniorzy. Naczelnik Wydziału Prewencji nadkom. Emil Ubych omówił specyfikę działania sprawców podkreślając, iż to nie naiwność osób starszych czyni ich ofiarami, a dobrze opracowane metody działania sprawców, którzy w swoich rolach są bardzo przekonywujący. Przestrzegał jak nie dać się oszukać i co należy zrobić jeśli zadzwoni rzekomy „wnuczek”.

Mundurowi przybliżyli uczestnikom spotkanie także:

  • aplikację „Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa” - narzędzie, które pozwala dowiedzieć się czy w miejscu zamieszkania i okolicy jest bezpiecznie oraz osobiście można wpływać na zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wskazywanie Policji miejsc zagrożonych. Jest na to łatwy i skuteczny sposób, „klikając” na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaznaczamy miejsca i wskazujemy problemy, które dzielnicowi następnie sprawdzą i będą regularnie kontrolować.
  • Program „Dzielnicowy bliżej nas”, który ma na celu łatwe i szybkie ustalenie dzielnicowego i jego numeru telefonu komórkowego co ma ułatwić dostęp do policjanta pierwszego kontaktu, który w razie konieczności podejmie stosowne działania w swoim rejonie oraz wstępnie określi istotę zgłaszanego problemu i udzieli instrukcji odnośnie kolejnych kroków.
  • Aplikacja „Moja Komenda” ułatwiająca znalezienie najbliższej jednostki Policji i dzielnicowego odpowiedzialnego za rejon w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej.
  • Ogólnopolska kampania „ Kręci mnie bezpieczeństwo”, która zaadresowana jest przede wszystkim do rowerzystów. Ma ona na celu poprawę bezpieczeństwa kierujących jednośladami i promowanie bezpiecznej jazdy na rowerze oraz ekologii. 

Na koniec spotkania jego uczestnicy mieli możliwość wygłoszenia swoich uwag, zadawania pytań i nawiązania bezpośredniego kontaktu z dzielnicowym jak i ich przełożonym. 

 

nadkom. Emil Ubych /KR