Aktualności

Vademecum seniora - Spotkanie w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczecinie

Szczecińska Policja poza tradycyjnymi formami spotkań z seniorami w klubach seniora, radach osiedla itp. dociera z informacją o występujących zagrożeniach poprzez parafie w których gromadzą się mieszkańcy Szczecina. Przestępcy modyfikują metody mające na celu dokonanie przestępstw. Również oszuści posługujący się tz. „metodą na wnuczka” dopasowują swoje sposoby działania aby skutecznie wprowadzić w błąd i okraść kolejne osoby. Z tego względu akcje informacyjne oraz kampanie społeczne prowadzone w celu ograniczania tych przestępstw prowadzone są rożnymi dostępnymi środkami i sposobami na terenie całego kraju.

W dniu 4 marca br. w kościele parafialnym pw. Nawiedzenia NMP znajdującym się przy ul. Czarnogórskiej w Szczecinie odbyły się profilaktyczne spotkania wiernych ze szczecińskim policjantem, który na zakończenie mszy św. apelował do wiernych zgromadzonych w kościele o rozwagę i roztropność informując przy tym o sposobach działania przestępców posługujących się ta metodą.

Próbując przeciwdziałać negatywnym zjawiskom szczecińska policja szukać możliwości dojścia z informacjami o sposobie działania sprawców do osób starszych oraz ich rodzin. Kluby seniora, czy rady osiedla nie pozwalają jednakże na dotarcie do wystarczającej ilości osób by skutecznie przeciwdziałać negatywnym zjawiskom. Z tego powodu w niedzielę zarówno ci starsi jak i młodsi uczestnicy liturgii w kościele w Dąbiu na zakończenie mszy świętych wysłuchali informacji przekazanej przez funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie mogącej przyczynić się do zmniejszenia ilości tych przestępstw. Uczestnicy spotkania mogli również zabrać ze sobą materiały profilaktyczne przygotowane przez szczecińska Policje w formie ulotek, kalędarzy oraz naklejek ostrzegawczych przygotowanych dla seniorów.

Na terenie Szczecina w dalszym ciągu dochodzi do przestępstw, których ofiarami padają seniorzy. Oszuści bazując na zaufaniu a czasami wręcz naiwności osób starszych wyłudzają od nich rożne, często niemałe, sumy pieniędzy lub wręcz okradają ich z oszczędności całego życia. Spotkania tego typu dają więc możliwość poznania metod działania oszustów, którzy wyłudzają od osób starszych pieniądze metoda na tz. „wnuczka lub policjanta” i skutecznego im przeciwdziałania. 

W trakcie tych spotkań do zgromadzonych w kościele wiernych funkcjonariusz skierował także swoje słowo na temat bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego przypominając o podstawowych zasadach obowiązujących podczas poruszania się pieszo. Szczególna uwagę zwrócił na problematykę związaną z widocznością pieszych w okresie zimowym. Zaapelował o korzystanie z elementów odblaskowych które pozwolą na zauważenie osoby nawet ubranej na ciemno z dalszej odległości. Zwrócił się również z prośbą aby nie tylko przestrzegać przepisów ruchu drogowego ale przede wszystkim pamiętać o zdrowym rozsądku i nawet kiedy przechodzimy na zielonym świetle rozejrzeć się. 

Opr. st. asp. Michał Sroka