Aktualności

Uwaga! Fałszywi policjanci znów próbują oszukać!

Dzwoni telefon, a w słuchawce odzywa się głos, który przedstawia się za policjanta. Rzekomy policjant przekonuje rozmówcę, że pracuje nad poważną sprawą i jest bliski rozbicia szajki oszustów zajmujących się wyłudzaniem pieniędzy oraz „przekrętami” bankowymi. Do zwieńczenia sukcesem całej akcji potrzebna jest jeszcze współpraca ze strony rozmówcy.

W tym celu fałszywy policjant zadaje szereg pytań między innymi: gdzie mamy konto bankowe, jaką mamy zdolność kredytową, jakie mamy środki na koncie i tym podobne. 
Aby uwierzytelnić w ochach rozmówcy swoją tożsamość fałszywy policjant prosi żeby zadzwonić pod wskazany przez niego numer i zweryfikować dane na jego temat. Oczywiście telefon odbiera podstawiona osoba i potwierdza informacje przekazane przez oszusta. To ma do reszty przekonać rozmówcę o tym, że postępowanie „policjanta” jest uzasadnione a jego z nim współpraca jak najbardziej wskazana. Niestety taka „współpraca” kończy się wyłudzeniem i utratą oszczędności całego życia. 
Takimi metodami w ostatnim czasie posługują się oszuści na terenie Szczecina. Warto jeszcze raz przypomnieć, że policjanci nigdy nie włączają w swoje działania postronnych osób. Nigdy też nie zwracają się do prywatnych osób o jakiekolwiek pieniądze czy kosztowności, nie biorą takich przedmiotów w depozyt ani też nie ustalają informacji związanych z naszą majętnością przez telefon. Ustalenie takich dokonuje się tylko i wyłącznie w ramach konkretnych postępowań przygotowawczych i nigdy przez telefon.
W przypadku takiego właśnie telefonu nie należy wdawać się w rozmowę i pod żadnym pozorem udostępniać jakichkolwiek danych i informacji na swój temat. 
Taką rozmowę jak najszybciej należy przerwać, a o jej zaistnieniu niezwłocznie poinformować najbliższą jednostkę Policji osobiście lub telefonicznie. 
Bądźmy czujni i nie dajmy się oszukać. 

opr. asp.sztab. Agnieszka Waszczyk