Aktualności

„Pomóż bezdomnym”- wspólne działania służb

Data publikacji 07.01.2016

W ostatnich dniach temperatura powietrza spadła znacznie poniżej zera. Tak ekstremalne warunki powodowe powodują duże zagrożenie dla osób nie posiadających własnego miejsca zamieszkania.

Osoby bezdomne zamieszkujące pustostany, działkowe aliantki, kanały ciepłownicze czy często inne prowizoryczne pomieszczenia są szczególnie narażone na działanie niskich temperatur. Sieć pomocy tym ludziom jest przygotowana na zapewnienie im ciepłego miejsca do spania oraz pożywnego posiłku. Niestety wielu z nich nie chce korzystać z oferowanej im pomocy. Pomimo propozycji udania się do schroniska lub noclegowni dla osób bezdomnych wielu z nich odmawia korzystania z takiej formy wsparcia.

Mając to na uwadze funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie wspólnie z przedstawicielami MOPR oraz Straży Miejskiej systematycznie dokonują sprawdzenia miejsc przebywania osób bezdomnych aby w razie potrzeby podjąć odpowiednią interwencję mającą na celu ochronę życia i zdrowia tych osób. W trakcie rozmów z osobami bezdomnymi policjanci informują ich o możliwości udzielenia im pomocy w tym udania się do schroniska, uzyskania posiłku czy skorzystania z łaźni. Powyższe działania prowadzone przez Policję mają przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa życia i zdrowia osób pozostających w bezdomności.

Koszalińscy policjanci też ruszyli z akcją mającą na celu przeciwdziałanie zjawisku bezdomności i jego negatywnym skutkom. Jak co roku koszalińscy policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej oraz pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przeprowadzili zorganizowane działania pod nazwą „Pomóż Bezdomnym”.

Mundurowi sprawdzali miejsca, gdzie z ich wiedzy wynika, że przebywają w nich osoby bezdomne. W trakcie działań ujawnili także kilka nowych koczowisk. Zwłaszcza w okresie zimy osoby bezdomne często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych, nierzadko pijąc tam alkohol. Miejsca te pozbawione są ogrzewania i okien, bardzo często zagrożone są katastrofą budowlaną. Przebywanie w takich budynkach grozi śmiercią.

Policjanci wraz z partnerskimi służbami sprawdzali od wczesnego rana, różne miejsca przebywania osób, które straciły dach nad głową. Zastanym tam bezdomnym oferowali pomoc w postaci tymczasowych miejsc noclegowych, pomocy medycznej, ciepłych posiłków, odzieży oraz zabiegów higienicznych. Niestety, coroczne doświadczenie i analizy wskazują, że napotkani stanowczo odmawiają przyjęcia pomocy. Dla niektórych nie bez znaczenia jest fakt, że w schroniskach wymagana jest trzeźwość.

Skuteczność tych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden nasz telefon na numer 997  może komuś uratować życie.

Powrót na górę strony