Aktualności

"Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?”

Data publikacji 08.01.2016

"Kto kradnie z włamaniem podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10"(art. 279 Kodeksu Karnego). Mimo tak znaczących sankcji karnych świat przestępczy nie rezygnuje z dostania się do naszych mieszkań. Statystyki przestępczości jednoznacznie wskazują, że mieszkania i domki jednorodzinne znajdują się w centrum uwagi złodziei. Ich łupem pada często dorobek całego życia. Jak tego uniknąć?

Szczecińska policja przypomina o kilku zasadach, które warto zastosować, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych domów i mieszkań:

Zanim wyjdziemy z domu, sprawdźmy czy zamknęliśmy wszystkie okna, zakręciliśmy gaz oraz wodę, żeby po powrocie do domu nie czekała na nas niemiła niespodzianka.

  1. Wyjeżdżając na urlop poprośmy członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół by przychodzili do nas do mieszkania i zapalali na parę godzin światło.
  2. Poprośmy o odbieranie poczty oraz ulotek reklamowych – zapchana skrzynka pocztowa bądź leżące na wycieraczce ulotki są dla włamywacza dowodem dłuższej nieobecności właścicieli.
  3. Poinformujmy zaufanego sąsiada o terminie powrotu, wszystkie podejrzane hałasy pochodzące z naszego mieszkania przed tą datą powinny być dla naszych sąsiadów sygnałem alarmowym.
  4. Jeśli trzymamy w mieszkaniu bardzo cenne przedmioty - złóżmy je do depozytu. Najpewniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, dewiz, cenniejszej biżuterii, akcji i obligacji jest bank.
  5. Rzeczy szczególnie cenne oznaczmy w sposób umożliwiający późniejszą identyfikację np. poprzez zrobienie zdjęcia, spisanie numeru seryjnego.
  6. Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych i w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą nasze mienie lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby do włamania doszło.
  7. Współdziałajmy zawsze z sąsiadami. Zwracajmy uwagę także na ich mieszkanie. Podczas ich nieobecności interesujmy się ludźmi stojącymi pod ich drzwiami, zwracajmy uwagę na hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, wynoszenie mebli lub sprzętów domowych przez osoby obce, którym nie towarzyszy nikt ze znanych sąsiadów.
  8. Rozważmy ubezpieczenie mieszkania, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Pamiętajmy!
Gdy coś nas zaniepokoi, zadzwońmy po Policję.

 

Powrót na górę strony