Aktualności

Uprzedzenia, przemoc, totalitaryzm- prosta droga do zagłady

Data publikacji 21.06.2018

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady był pretekstem do rozmowy z uczniami LO nr IX w Szczecinie na temat tragicznych wydarzeń z początku XX wieku ale też o ich przyczynach, które zaważyły na losie milionów ludzi.

Systemy totalitarne nie biorą się znikąd. Są efektem między innymi ksenofobii, nietolerancji, uprzedzeń, rasizmu, które to zjawiska przy prowadzonej propagandzie nienawiści w końcu przeradzają się w agresję, akty terroru a następnie w zbrodnię. 
Szczególnie jaskrawym i wciąż żywym w pamięci nie tylko naszego społeczeństwa ale również społeczności międzynarodowej jest ludobójstwo, jakie miało miejsce w Niemieckich Nazistowskich Obozach Koncentracyjnych i Obozach Zagłady. 
To tam na skalę masową mordowano ludzi różnych nacji, wyznań, kultur i przekonań, a wszystko w myśl wyimaginowanej i zbrodniczej teorii o „wyższości rasy” i „czystości krwi”. 
Niestety to nie jedyne holokaust jakiego światkiem była „historia świata”, i choć do masowego unicestwiania całych społeczności dochodziło nie raz w różnych częściach naszego globu, to zawsze u podstaw leżały te same przesłanki i te same postawy propagujące nienawiść, rasizm, brak poszanowania praw i godności drugiego człowieka, kultywowanie poglądom o nierówności rasowej, kulturowej, wyznaniowej i każdej innej, która wpisywałaby się w oczekiwania i teorie nawołujące do gorszego traktowania drugiego człowieka. 
A przecież wszyscy jesteśmy ludźmi, obywatelami tego świata, równymi wobec praw natury oraz „prawa stanowionego” przez różnego rodzaju instytucje i organizacje. 
Warto, aby szczególnie młodym ludziom, u których pamięć historyczna ma charakter jedynie odtwórczy przypominać, do czego może doprowadzić nienawiść człowieka do człowieka. Wzajemny szacunek, tolerancja, otwartość na innych, poszanowanie praw drugiego człowieka, dialog a nie przemoc, współpraca a nie walka, mogą w przyszłości zapobiec podobnym totalitarnym, zbrodniczym, niosącym śmierć i zagładę wydarzeniom. 
Z szacunku i ku pamięci Ofiar tamtych tragicznych czasów, ale też w trosce o bezpieczeństwo przyszłych pokoleń warto propagować wartości i postawy, które budują a nie rujnują, które zbliżają ludzi do siebie a nie ich antagonizują, które uczą, że w różnorodności tkwi siła, piękno i możliwości harmonijnego rozwoju. 


opr. asp.sztab. Agnieszka Waszczyk

Powrót na górę strony