Aktualności

Mowa nienawiści - dlaczego tak trudno ją pokonać

Data publikacji 17.05.2019

Uczniowie klas mundurowych VII LO w Szczecinie po raz kolejny odwiedzili Komendę Miejską Policji w Szczecinie. Tym razem tematem spotkania były zagadnienia związane z mową nienawiści i konsekwencjami tego negatywnego zjawiska.

Codzienność przynosi wciąż nowe doniesienia medialne dotyczące agresji, hejtu, nietolerancji, czy wręcz przejawów wykluczenia, dyskryminacji, ksenofobii, czy rasizmu.

Ludzie atakują siebie nawzajem nie tylko słownie ale też dochodzi do aktów agresji fizycznej, które czasami kończą się bardzo poważnymi następstwami. Dopóki nie dojdzie do czynnej napaści bardzo często przejawy agresji słownej są bagatelizowane, usprawiedliwiane, tłumaczone jako sposób wyrażania własnego zdania, czy opinii do posiadania której przecież każdy ma prawo.

Zapomina się, że wyrażając opinię, czy własne zdanie musimy mimo wszystko liczyć się uczuciami osób, których to dotyczy, a przede wszystkim należy to robić z szacunkiem i kulturą.

Bardzo często też wypowiadamy się na czyjś temat w sytuacji, gdy nie znamy tych osób, nie mieliśmy z nimi kontaktu i ogólnie nie wiele wiemy na ich temat. Stereotypy, opinie i poglądy powtarzane czasami od pokoleń nigdy nie zweryfikowane, zaciemniają nam prawdziwy obraz sytuacji i nie pozwalają na prawdziwe i rzetelne oceny, co tylko potęguje dysonans między faktyczna wiedzą, a wygłaszaną opinią.

Bardzo łatwo wydajemy też sąd na czyjś temat oraz wyrażamy niechęć, czy wręcz nienawiść, do których tak naprawdę nic nas nie uprawnia. Brak szacunku, tolerancji, otwartości wobec innych to prosta droga do nierównego traktowania, dyskryminacji i wszelkiego rodzaju antagonizmów na tle narodowościowym, rasowym, religijnym, płciowym i tym podobnych. Jakie mogą być tego następstwa - historia wielokrotnie już pokazała i to właśnie z niej należy czerpać naukę na przyszłość.

U podłoża wielu współcześnie doskwierających nam przestępstw leżą właśnie stereotypy i niczym nieuprawnione przekonania, że ludzie nie są sobie równi i jednych należy traktować lepiej, a innych można traktować gorzej. Zachowania motywowane nienawiścią, szeroko pojęty „handel ludźmi” mobbing, czy chociażby wszelkiego rodzaju przejawy przemocy, to w efekcie „produkt końcowy” upodmiotowienia ludzi i nierównego ich traktowania.

Tym właśnie tematem zmierzyli się uczniowie klas mundurowych szczecińskiego LO nr VII podczas kolejnego spotkania z funkcjonariuszką Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

W ramach prowadzonych zajęć dotyczących profilaktyki i prewencji kryminalnej, po raz kolejny młodzież miała okazję porozmawiać o problemach ważnych nie tylko w kontekście bezpieczeństwa ale również w kontekście budowania relacji międzyludzkich i odpowiedzialności za dobro wspólne.

W ramach zajęć uczniowie obejrzeli krótki film „ wszyscy jesteśmy kuzynami” co tylko podkreśliło wymowę dzisiejszych zajęć i płynącego z nich przekazu, że wszyscy jesteśmy równi, wszyscy zasługujemy na szacunek i wszyscy jesteśmy pełnoprawnymi „Obywatelami Świata”.

 

asp. szt. Agnieszka Waszczyk/ZKS KMP

Powrót na górę strony