Aktualności

Ty też możesz zostań jednym z nas. Nie zwlekaj – złóż dokumenty już dziś

Oferujemy wyjątkową profesję, dla wyjątkowych ludzi, którzy w codziennym życiu wrażliwi są na krzywdę drugiego człowieka. Policjant to zawód dla ludzi z pasją. Bardzo trudny i wymagający, ale to także szlachetna przygoda naznaczona poświeceniem drugiemu człowiekowi. Spróbuj, bo naprawdę warto. Czy posiadając tatuaż możemy zostać przyjęci do służby w Policji? Tak, ale są pewne warunki.

Kwestię wyglądu i zachowania się policjantów reguluje Zarządzenie nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie regulaminu musztry w Policji.

Policjant w każdej sytuacji powinien dbać o wizerunek Policji oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej, w tym kultury osobistej i kultury języka oraz dbać o schludny wygląd.

O zdobieniach ciała tatuażami, czy piercingiem mówi dokładnie Rozdział I pkt 2 zarządzenia nr 7, w którym opisany jest wizerunek umundurowanego policjanta. Oto jego treść:
 

2. Umundurowanemu policjantowi zabrania się noszenia lub eksponowania elementów naruszających powagę munduru, w szczególności:

1) ozdób, z wyjątkiem niezbędnych rzeczy osobistych (zegarek na pasku w kolorze czarnym albo na bransolecie w kolorze srebrnym lub złotym, obrączka; w przypadku policjantów-kobiet także biżuteria w postaci niedużego pierścionka i małych kolczyków lub klipsów);

2) okularów w jaskrawych oprawkach;

3) reklamówek i siatek na zakupy;

4) ekstrawaganckich fryzur; w przypadku policjantów - mężczyzn włosy powinny być krótko ostrzyżone, dopuszcza się noszenie krótkiego i schludnego zarostu; w przypadku policjantów - kobiet, jeżeli włosy sa dłuższe niż do ramion, powinny być one na czas wykonywania zadań służbowych krótko upięte lub związane;

5) intensywnego makijażu;

6) widocznego tatuażu;

7) piercingu;

8) malowanych paznokci.

 

  1. W przypadku gdy wygląd umundurowanego policjanta nie spełnia w ocenie przełożonego wymogów określonych w regulaminie, przełożony wydaje policjantowi polecenie niezwłocznego dostosowania wyglądu do określonych wymogów, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – nie dopuszcza go do służby lub odsuwa od jej pełnienia.

  2. Odmowa wykonania polecenia, o którym mowa w pkt 7, stanowi przewinienie dyscyplinarne i jest podstawa wszczęcia postępowania dyscyplinarnego w rozumieniu przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej policjantów.

  3. Przełożony może uwzględnić odstępstwo od zasad określonych w pkt 2 ppkt 1, 4, 6 regulaminu w przypadkach podyktowanych charakterem służby lub względami bezpieczeństwa.

Zgodnie z tym przepisem umundurowanemu policjantowi w szczególności zabrania się eksponowania widocznego tatuażu. W przypadku kiedy policjant posiada tatuaż w miejscu widocznym, przełożony może nie dopuścić go do pełnienia służby lub może odsunąć od jej pełnienia. Odmowa wykonania polecenia przełożonego o odsunięciu lub niedopuszczeniu do służby stanowi przewinienie dyscyplinarne. Wyjątkami dotyczącymi posiadania przez policjanta tatuaży są przypadki podyktowane charakterem służby lub względami bezpieczeństwa.

Zachęcamy wszystkie osoby zainteresowane wstąpieniem do służby w Policji do przesyłania pytań związanych z rekrutacją i przygotowaniami do testów na adres mailowy rzecznik.szczecin@sc.policja.gov.pl. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie na naszej stronie internetowej publikować będą cyklicznie odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania osób chcących wstąpić w nasze szeregi.

 

ZKS KMP