Aktualności

Podsumowanie długiego weekendu w Szczecinie

Data publikacji 15.06.2020

Policjanci szczecińskiej drogówki przeprowadzili wzmożone działania pn. „Bezpieczny Weekend - Boże Ciało”. Głównym celem prowadzonych działań było zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w mieście.

W czasie „Bezpiecznego Weekendu” policjanci kontrolowali prędkość pojazdów przy użyciu ręcznych mierników prędkości oraz radiowozów oznakowanych i nieoznakowanych, które są wyposażone w wideorejestratory. Podczas prowadzonych działań ujawniono aż 27 kierujących, którzy przekroczyli dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Pomiary prędkości były wykonywane w miejscach newralgicznych, czyli tych najbardziej zagrożonych dotyczy to przede wszystkim wyznaczonych przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych.

Podczas długiego weekendu szczecińska drogówka również sprawdzała stan trzeźwości kierujących pojazdami. Nietrzeźwy kierujący jest zagrożeniem dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Prowadzenie pojazdu będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem działania środków odurzających, zdecydowanie upośledza zdolności psychofizyczne, ogranicza również koordynację ruchową. Policjanci szczecińskiej drogówki od 10-14 czerwca ujawnili 26 nietrzeźwych kierujących. Badani na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu byli również poddawani kierujący jednośladami, których obecność na drogach miasta z dnia na dzień rośnie.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie podczas kontroli drogowej sprawdzali stan techniczny pojazdów oraz obowiązkowe wyposażenie samochodów jak i rowerów. Zwracali również uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy oraz skupiali się na tym w jaki sposób są przewożone dzieci w fotelikach i innych urządzeniach do tego przeznaczonych.

W czasie „Długiego Weekendu” przeprowadzono również działania profilaktyczne, które skierowane były przede wszystkim do kierujących jednośladami. Pogoda za oknem zachęcała społeczeństwo do zmiany środka transportu z samochodu na rower. Jazda na rowerze jest przede wszystkim ekologicznym środkiem do przemieszczania się. Często po zatłoczonych ulicach miasta rowerem dotrzemy o wiele szybciej i sprawniej niż samochodem. Należy również pamiętać, że przepisy ruchu drogowego dotyczą również kierujących jednośladami. Podczas działań profilaktycznych były wręczane kamizeli odblaskowe, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ dzięki nim rowerzysta jest lepiej widoczny na drodze.

Będąc uczestnikiem ruchu drogowego dbajmy o bezpieczeństwo swoje i innych.

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

Powrót na górę strony