Rasy psów agresywnych - wykaz - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Rasy psów agresywnych - wykaz

Rasy psów agresywnych - wykaz

 Amerykański Pit Bull Terrier - angielski pies używany przez myśliwych w łapaniu zwierzyny. Służył do poskramiania agresywnego bydła. Stosowano go także w walkach na psich ringach. Podatny na szkolenie. Przy należytym ułożeniu staje się psem wiernym, towarzyskim.

 Buldog amerykański - stosowany do walk z bykami, niedźwiedziami a nawet z lwami. Jego cechą charakterystyczną jest duży stopień posłuszeństwa. Agresywny w stosunku do innych ras. Pies tylko dla doświadczonych i odpowiedzialnych właścicieli.
 
Dog argentyński - wykorzystywany do polowania na grubego zwierza. Powstał z krzyżówek mastiffa, buldoga i bulteriera. Silny i agresywny stosowany do walk psów. Z upływem czasu i zdolnością adaptacyjnym stał sie świetnym psem towarzyskim jak i chroniącym swego pana. Jest nieustępliwy w pogoni za zdobyczą.
 
 Tosa inu – pies hodowany w Japonii do walk z dużą dozą agresji w stosunku do innych psów. Odpowiednio ułożony może być psem stróżującym i obronnym, który staje sie przyjacielem rodziny. Tosa Inu jest psem podatnym na szkolenie i chętnie wykonującym polecenia właściciela.
 
 Rottweiler - jest to rasa psów o solidnej budowie ciała. Dawniej był psem pasterskim. Ma zacięty charakter i duży temperament. Poprzez niewłaściwe z nim postępowanie może stać sie psem agresywnym, i bardzo niebezpiecznym dla otoczenia. Jest doskonałym psem obronnym. Spokojny o rozważnym usposobieniu. Czujny i łatwy w szkoleniu.
 
 Akbash dog - pies pochodzący z Turcji i używany, jako pies pasterski i stróżujący. Akbash uważany jest za spokojnego, opanowanego psa. Ma bardzo silnie wykształcony instynkt stróżowania i bronienia, posiada naturalną agresywność.
 
 Anatolian karabash – używany był do obrony stad owiec i kóz przed wilkami, którym dorównuje tak szybkością, jak i siła. Świetny stróż. Agresywny wobec obcych, inteligentny i wrażliwy. Cechuje go odwaga i wierność w stosunku do stada, którym się opiekuje, swojego pana i jego rodziny. Podatny na szkolenie nie należy uczyć go agresji, wówczas staje sie niebezpieczny.
 
 Moskiewski stróżujący - powstał ze skrzyżowania psa rasy kaukaz i bernardyna. Ma doskonale rozwinięty instynkt stróża. Wymaga silnego przywództwa. Jest to pies o żywym temperamencie, rozwiniętym popędzie ochrony terytorium, obrony i walki. Może być niekiedy nadmiernie pobudliwy. Po odpowiednim szkoleniu jest wspaniałym psem rodzinnym i towarzyskim.
 
 Owczarek kaukaski - pochodzi z Kaukazu. Duży nieustraszony pies broniący stad owiec. Wykorzystywano go także do walk psów. Jest wspaniałym obrońcą dobytku i przyjacielem rodziny. Ma silne poczucie własności. Jego cecha jest nieufność do obcych. Ma pęd do obrony i samodzielnego działania. Nie wolno pobudzać go do agresji. Z wiekiem staje sie bardziej niespokojny, dlatego nie jest to towarzysz dla każdego.
 
 Pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin) - krzyżówka psa pasterskiego i angielskiego Buldoga. Wykorzystywany do walki z bykami. Obecnie używany, jako pies obronny. Pies wymaga kontaktu z ludźmi. Nie nadaje sie do pilnowania w zamkniętym obiekcie. Jest to pies, który broni a nie atakuje na komendę. Jest podatny na szkolenia, nie należy uczyć go agresji.
 
 Pies kanaryjski (Perro de Presa Canario) – typowy pies bojowy, stróżujący. Używany do polowań. Samodzielny, broniący zdecydowanie swojego terytorium. Podatny na szkolenie. Trzymany był, jako pies podwórzowy, używany był również do organizowanych walk zwierząt. Bronił domu, podwórza i stada.
 

 
 
Podstawa prawna:
Art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724 oraz z 1998 r. Nr 106, poz. 668 i Nr 113, poz. 715).mł. asp. Jarosław Łotysz
OPPS WP | KMP Szczecin