Akcje profilaktyczne

Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?

Zbliża się czas wakacyjnych urlopów warto więc pomyśleć i zrobić wszystko co jest niezbędne aby zabezpieczyć się przed przykrą niespodzianką, jaka może nas spotkać po powrocie z takiego urlopu. Niespodzianką, którą może być właśnie włamanie. Do włamań do mieszań i kradzieży z ich wnętrza mienia najczęściej dochodzi podczas nieobecności domowników. Nieobecności spowodowanych wakacyjnym urlopem, świątecznym wyjazdem, czy długim weekendem. Zdarza się, że złodziej korzysta również z okazji, kiedy jesteśmy w pracy. Złodzieje często mają rozeznanie na nasz temat, wiedzą, gdzie pracujemy, do której szkoły uczęszczają nasze dzieci, znają również nasze nawyki.

Informacje te zbierają poprzez prostą obserwację lecz również mogą uzyskać je sprawdzając nasze wpisy na internetowych portalach. Niestety często to my sami pisząc o naszych urlopowych planach informujemy przestępców, że w danym okresie nasze mieszkania będą puste. Ilość utraconego mienia również może zależeć od nas. Kluczem jest tu czas jaki mają złodzieje na penetracje mieszkania. Jeśli mają go mało to mogą jedynie pokusić się o zabranie przedmiotów leżących na wierzchu. Niestety jeżeli mają go więcej to może się zdarzyć, iż wrócimy do domu gdzie niewiele zostało. 
Należy pamiętać, że nikt nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali. O czym więc należy pamiętać? 
Na początku nie możemy zapomnieć aby przed opuszczeniem mieszkania sprawdzić czy dokładne zamknęliśmy okna i drzwi. Często do włamań dochodzi przez nasza nieuwagę, nawet lekko uchylony okienny lufcik może umożliwić włamywaczowi dostanie się do naszego mieszkania. W trakcie naszej nieobecności możemy stosować również różnego rodzaju zabezpieczenia techniczne dostępnych na rynku, np. instalowanie systemów alarmowych, atestowanych zamków do drzwi lub klamek okiennych z wkładką zabezpieczającą, rolet antywłamaniowych,, co bez wątpienia podniesie standard naszych zabezpieczeń. Pamiętajmy też aby po każdym remoncie w domu, w trakcie którego zostawialiśmy klucze brygadzie remontowej wymienić wkładki w zamkach. Warto to robić prewencyjnie co kilka lat. 
Istotne jest również przełamanie anonimowości wśród sąsiadów. Mieszkańców kamienic , bloku lub osiedla. W miarę możliwości ustalenie zasad reagowania i wzajemnego ostrzegania się na wypadek zagrożenia, pojawiania się osób nieznanych i obcych. W czasie planowanego wyjazdu bezcenna może okazać się pomoc zaufanego sąsiada lub członka rodziny, który w trakcie naszej nieobecności może czuwać nad naszym mieszkaniem. Pokazując, iż lokal nie jest pusty poprzez zapalanie o różnych porach dnia, w różnych pomieszczeniach światła, zbieranie ulotek reklamowych spod naszych drzwi czy wyjmować ze skrzynki korespondencję.
Kosztowności najlepiej jest przechowywać w skrytce bankowej, a pieniądze na koncie. Nie są bezpieczne skrytki w szafkach, pościeli, pod dywanem, doświadczony złodziej będzie wiedział gdzie zajrzeć by znaleźć to co przed nim ukryliśmy.
Na koniec warto przypomnieć, iż dobrze jest oznakować cenne przedmioty, sfotografować je, aby po ewentualnej kradzieży czy włamaniu do mieszkania, łatwiej można było określić co zginęło. 
A gdy już zrobimy wszystko co w naszej mocy możemy w spokoju cieszyć się upragnionym urlopem.
okno 600
 


asp. Michał Sroka WP KMP w Szczecinie.