Seniorzy świadomi zagrożeń – profilaktyczne spotkanie z policjantką w Szczecinie
Bezpieczeństwo osób starszych pozostaje jednym z najważniejszych obszarów działań profilaktycznych Policji. W odpowiedzi na rosnącą liczbę przestępstw wymierzonych w seniorów, policjantka Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie przeprowadziła spotkanie edukacyjno - profilaktyczne z członkami Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów – Oddział Śródmieście.
Podczas spotkania funkcjonariuszka omówiła najczęściej występujące metody działania oszustów, które w ostatnim czasie szczególnie dotykają osoby starsze. Przestępcy coraz częściej wykorzystują zaufanie, niewiedzę, a także samotność seniorów, posługując się manipulacją emocjonalną i presją czasu. Szczególną uwagę poświęcono oszustwom bankowym, a także innym popularnym legendom, w których sprawcy podszywają się pod członków rodziny, czy funkcjonariuszy służb.
Policjantka wyjaśniła mechanizmy działania przestępców oraz wskazała sygnały ostrzegawcze, które powinny wzbudzić czujność. Seniorzy dowiedzieli się, jak reagować w sytuacji podejrzanego telefonu lub wiadomości, gdzie szukać pomocy oraz w jaki sposób weryfikować informacje przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji finansowej. Nie zabrakło również praktycznych wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z telefonu i Internetu.
Celem spotkania było przede wszystkim podniesienie świadomości prawnej osób po 60. roku życia oraz wyposażenie uczestników w konkretne umiejętności pozwalające skutecznie rozpoznawać i unikać zagrożeń - zarówno w codziennym życiu, jak i w przestrzeni cyfrowej. Uczestnicy aktywnie włączali się w rozmowę, dzieląc się własnymi doświadczeniami i pytaniami, co potwierdza, jak ważne i potrzebne są tego typu inicjatywy.
Nieustannie apelujemy o ostrożność i przypominamy, aby w sytuacjach budzących wątpliwości nie działać pod wpływem emocji, lecz skontaktować się z bliskimi lub zadzwonić pod numer alarmowy 112. Edukacja i profilaktyka pozostają najskuteczniejszym narzędziem w walce z oszustwami, a bezpośrednie spotkania z seniorami stanowią istotny element budowania ich bezpieczeństwa i poczucia pewności w zmieniającej się rzeczywistości.
mł. asp. Danuta Ofianewska WP KMP/ZKS KMP