Aktualności

Okradli pracodawcę na blisko pół miliona złotych

Policjanci z Dąbia ustalili i zatrzymali 5 osób związanych z kradzieżą nawozu sztucznego o wartości blisko pół miliona złotych. W przestępczym procederze uczestniczyli dwaj pracownicy firmy i trzech kierowców. Zarzuty usłyszał również 60 – letni paser, który odkupował od nich kradziony towar. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wykluczone są dalsze zatrzymania i kolejne zarzuty.

Kiedy przedstawiciele jednej z firm znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego dopatrzyli się nieprawidłowości w dokumentacji dotyczącej gromadzonego u nich nawozu sztucznego powiadomili o tym Policję. Kryminalni z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie na podstawie poczynionych ustaleń wytypowali jednego z pracowników zakładu, który był pomysłodawcą niezgodnego z prawem przedsięwzięcia. 27 – letni mieszkaniec Szczecina postanowił nadwyżki nawozu sztucznego, które znajdowały się na ternie zakładu spieniężyć sprzedając je bez wystawiania faktury rolnikom mającym gospodarstwa na terenie naszego województwa. Funkcjonariusze podczas dalszych czynności w sprawie ustalili, że do realizacji swojego pomysłu mężczyzna przekonał jednego z kierowców firmy a ten kolejnych dwóch pracowników zajmujących się rozwożeniem nawozu. Do przestępczego procederu sprawcy wtajemniczyli jeszcze jednego pracownika firmy i tak 5 osobowa grupa pracowników okradała  swojego pracodawcę. 
Mężczyźni działali od jesieni 2013 roku do połowy listopada 2015r. W tym okresie nielegalnie wywieźli z firmy 62 tony nawozu sztucznego, który wart był łącznie prawie  pól miliona złotych. 

Sprawcy wywozili nawóz partiami, tak aby nikt z właścicieli zakładu nie zorientował się o ich nielegalnej działalności. 

Kradziony towar mężczyźni  sprzedawali rolnikom z województwa zachodniopomorskiego. Nawóz po tańszej cenie i bez wystawionej faktury trafiał do nowego nabywcy. Kryminalni z Dąbia ustalili jednego z rolników, który zakupił najwięcej kradzionego nawozu. 60 – latek już usłyszał zarzut paserstwa.

Nieuczciwy pracownicy firmy zostali zatrzymani i trafili do policyjnego aresztu. Podejrzewani mają od 24 do 42 lat, są mieszkańcami województwa zachodniopomorskiego. Trzech kierowców i dwóch pracowników zakładu usłyszało zarzuty kradzieży mienia. Zgodnie z kodeksem karnym za popełnione przestępstwo może im grozić do 5 lat pozbawienia wolności. 

Sprawa ma charakter rozwojowy, pracujący nad nią policjanci z Komisariatu Policji Szczecin Dąbie nie wykluczają kolejnych zatrzymań i zarzutów. 

st. asp. Irena Kornicz