Podsumowanie roku 2017 w KMP w Szczecinie
W Komendzie Miejskiej Policji w Szczecinie odbyła się odprawa roczna podsumowująca wyniki pracy szczecińskich policjantów w minionym roku. W naradzie udział wzięli: Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski oraz przedstawiciele szczecińskich prokuratur i Urzędu Miasta.
Podczas odprawy Komendant Miejski Policji w Szczecinie mł. insp. Piotr Makuch omówił wyniki pracy poszczególnych pionów komendy oraz stan bezpieczeństwa na terenie miasta.
W 2017 roku Komenda Miejska Policji w Szczecinie wszczęła 9796 postępowań przygotowawczych uzyskując wykrywalność na poziomie 70 procent. Jednym słowem całokształt prowadzonych przez szczecińską komendę działań, zaangażowanie w edukację mieszkańców i stałe dążenie do utrzymania wysokiego poziomu poczucia bezpieczeństwa – przyniosły zamierzony efekt - podkreślał szef szczecińskiej Policji.
Ograniczenie przestępczości potwierdzone zostało także przez mniejszą liczbę przestępstw stwierdzonych. W tym zakresie uzyskany został ponad 14% spadek.
Zmniejszyła się liczba poważnych przestępstw kryminalnych (m.in. rozboje, kradzieże rozbójnicze i wymuszenia rozbójnicze) co wpłynęło na wzrost poczucia bezpieczeństwa i zaufania do Policji.
Komendant podkreślił wagę bezpieczeństwa na drodze wskazując główne elementy wpływające na nie. To m.in. nadmierna prędkość, wymuszanie przestępstwa i nieprawidłowe zachowanie wobec pieszych. W roku 2017 zatrzymano ponad 1300 nietrzeźwych kierujących. Ponad 180 było pod wpływem środków odurzających.
Przedstawione zostały także zalety Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której każdej doby nanoszonych jest ok. 17 punktów. Blisko połowa jest potwierdzona. Komendant zaznaczył, że mapa stanowi podstawę do definiowania zadań dla szczecińskiej policji, opartych o oczekiwania społeczne. Nie została także pomięta szczególna rola dzielnicowego oraz programu rządowego dzielnicowy bliżej nas i aplikacji Moja Komenda, która jest wspaniałym narzędziem ułatwiającym kontakt z policją.
Komendant przypomniał z czym wiąże się służba na rzecz ludzi i zapewnił, że rok 2018 będzie czasem ciężkiej pracy ukierunkowanej na potrzeby mieszkańców w zakresie bezpieczeństwa, którzy będą uczestniczyli w jego budowaniu poprzez konsultacje społeczne, debaty i spotkania.
kom. Andrzej Szrajber/AG