Aktualności

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego pod ochroną szczecińskiej drogówki

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie już po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskich działaniach pn. „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego”. Mundurowi zwracali szczególną uwagę na błędy uczestników ruchu popełniane w miejscach, gdzie krzyżuje się ruch pieszych i kierujących. Pamiętajmy piesi oraz rowerzyści są grupą szczególnie narażoną na poniesienie ciężkich obrażeń lub śmierci w przypadku zdarzenia drogowego.

Policjanci podczas wczorajszych działań skupiali się na błędach popełnianych przez uczestników ruchu drogowego, które są najczęstszymi przyczynami zdarzeń z udziałem niechronionych. Pod okiem szczecińskiej drogówki znaleźli się piesi, którzy przekraczali jezdnię w miejscu niedozwolonym lub nie stosowali się do sygnalizacji świetlnej, a także kierujący, którzy swoim zachowaniem naginali podstawowe przepisy prawa o ruchu drogowym, stworzone właśnie dla ochrony niechronionych uczestników ruchu drogowego. 

Wśród wykroczeń ujawnionych przez policjantów, najczęściej powtarzało się niestosowanie się pieszych użytkowników dróg do sygnałów świetlnych. Często takie zachowanie tłumaczone jest brakiem czasu, czy spóźnieniem. Pamiętajmy jednak, że pieszy to niechroniony uczestnik ruchu drogowego, chwila nieuwagi może skończyć się dla niego tragicznie. Mundurowi odnotowali także przypadki łamania przepisów obowiązujących w relacji pieszy – kierujący przez zmotoryzowanych. Kierujący zapominali o zachowaniu szczególnej ostrożności w rejonie przejścia dla pieszych, zakazie wyprzedzania na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, czy zakazie omijania pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. 
W trakcie wczorajszych działań funkcjonariusze ujawnili kilkadziesiąt wykroczeń popełnionych w relacji pieszy – kierujący.

Podczas działań „Niechroniony uczestnik ruchu drogowego” funkcjonariusze korzystali z monitoringu wizyjnego miasta, który oprócz monitorowania miejsc niebezpiecznych, na bieżąco rejestrował wykroczenia popełniane przez wszystkich uczestników ruchu drogowego. 

Pamiętajmy o przestrzeganiu obowiązujących przepisów oraz o zachowaniu rozwagi i ostrożności podczas poruszania się po drodze. Bez względu na to czy kierujemy pojazdem, czy poruszamy się po drodze pieszo nasze nieodpowiedzialne zachowanie, pośpiech czy nieuwaga mogą w konsekwencji doprowadzić do groźnych sytuacji na drodze i zagrożenia bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu. 

mł. asp. Karolina Rykaczewska