Aktualności

XLI Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym – Eliminacje Miejskie Szczecin 2018

Wczoraj na terenie Szkoły Podstawowej nr 37 przy ul. Lucjana Rydla 6 w Szczecinie uczniowie szczecińskich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych rywalizowali w eliminacjach miejskich XLI Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Uczestnicy turnieju sprawdzali swoje umiejętności w zakresie bezpiecznego poruszania się po drogach pieszo oraz rowerem, a także w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Do udziału w turnieju zgłosiło się 40 uczestników, którzy rywalizowali indywidualnie oraz drużynowo. Na początek każdy z uczestników otrzymał do rozwiązania testy zawierające pytania z zakresu obowiązujących zasad ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych oraz właściwej reakcji na różne sytuacje na drodze. Uczniowie musieli wykazać się także znajomością budowy roweru i jego obowiązkowego wyposażenia. Choć pytania nie były najłatwiejsze, uczestnicy poradzili sobie całkiem nieźle. 
Później przyszła kolej na sprawdzenie umiejętności praktycznych. Uczniowie pod okiem policjantów szczecińskiej drogówki oraz funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej poruszali się po  miasteczku ruchu drogowego stosując się do obowiązujących zasad ruchu drogowego. Uczestnicy musieli także zmierzyć się zadaniami na rowerowym torze przeszkód – tą konkurencję sędziowali przedstawiciele szczecińskiego PZMot. Nie zabrakło także możliwości wykazania się posiadanymi umiejętnościami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Jedną z konkurencji było zadanie polegające na udzieleniu pomocy osobie poszkodowanej w zdarzeniu na drodze. 
W oczekiwaniu na kolejne konkurencje, każdy z uczestników turnieju mógł skorzystać z symulatora jazdy jednośladem.  Dzieci mogły usiąść za kierownicą i poczuć się jak podczas jazdy prawdziwym motocyklem. 
Zwycięzcami w eliminacjach drużynowych dla kategorii Szkół Podstawowych okazali się  uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20. Kolejne miejsca zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 14 – II miejsce, Szkoły Podstawowej nr 7 – III miejsce oraz Szkoły Podstawowej nr 59 – IV miejsce. W kategorii Szkół Gimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Gimnazjum nr 34, II miejsce przypadło Gimnazjum nr 31, III miejsce Gimnazjum nr 24, a IV miejsce Gimnazjum nr 7. Zwycięskie drużyny będą reprezentować Szczecin w finale Turnieju na szczeblu wojewódzkim.
W eliminacjach indywidualnych w kategorii Szkół Podstawowych zwyciężył reprezentant Szkoły Podstawowej nr 23, w kategorii Gimnazjum - I miejsce zajął reprezentant Gimnazjum nr 31.  
mł. asp. Karolina Rykaczewska