Aktualności

Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy- spotkania z młodzieżą

Data publikacji 03.10.2018

Szczecińscy policjanci w ramach Międzynarodowego Dnia Bez Przemocy przeprowadzili spotkania z uczniami klasy mundurowej LO nr 7, uczniami LO nr 2 oraz anglojęzycznymi studentami Uniwersytetu Szczecińskiego. Zjawisko przemocy, sposób reagowania i możliwości szukania pomocy – to zagadnienia, o których mundurowi dyskutowali z młodymi ludźmi.

Przemoc – zjawisko społecznie niepożądane, a indywidualnie bardzo szkodliwe. Każda przemoc czyni niepowetowane i często niemożliwe do usunięcia szkody w psychice i ogólnie pojętym zdrowiu osoby jej doznającej. Szczególnie trudna, zarówno do zdiagnozowania i ujawnienia ale też patrząc z perspektywy osobistych szkód, jest przemoc psychiczna. 
„Cztery ściany”- to często jedyni świadkowie rodzinnej tragedii, upokorzeń, bólu i krzywdy wyrządzanej osobie, która jako ta najbliższa powinna być traktowana z szacunkiem i miłością. 
Policjanci podczas spotkania uświadamiali słuchaczom, jak trudne i skomplikowane jest to zjawisko i jak trudno w związku z tym jest mu zaradzić. Podkreślali znaczenie świadków, którzy widząc krzywdę innych powinni reagować. Zwrócenie uwagi czy poinformowanie odpowiednich służb może komuś uratować zdrowie a nawet życie. Zbyt często słyszy się o przypadkach przemocy domowej, która kończy się tragicznie; pobytem osoby jej doznającej w szpitalu, samobójstwem czy zabójstwem. Reakcja świadków jest tym bardziej ważna, gdy osoba doznające przemocy jest zastraszona, zdezorientowana i nie wie jak i gdzie szukać pomocy. 
Policjanci podczas spotkania omówili procedurę „Niebieskie Karty” oraz role poszczególnych instytucji współpracujących w ramach Zespołu Interdyscyplinarnego. 
Funkcjonariusze przybliżyli również rolę dzielnicowego jako przedstawiciela Policji w systemie pomocy rodzinie dotkniętej przemocą. Spotkanie obfitowało również w przykłady z życia wzięte obrazujące zarówno rodzaje przemocy, jej formy jak również mechanizmy działania sprawcy i przyczyny bezradności osoby, która jej doświadcza. 
Przemoc – mówi się o niej dużo i coraz częściej, jednak jak wynika z codziennych doświadczeń wciąż jest to zjawisko, które wymaga uwagi nie tylko instytucji zaangażowanej w jej przeciwdziałanie ale również wrażliwości i właściwego reagowania wszystkich, którzy są jej świadkami. 

opr. asp.sztab. Agnieszka Waszczyk

 

Powrót na górę strony