Historia – nauka na przyszłość - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Historia – nauka na przyszłość

Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem obchodzony jest w rocznicę „kryształowej nocy”. To 9 listopada 1938 roku po raz pierwszy, na tak dużą skalę doszło do pogromu ludności żydowskiej zamieszkałej na terenie III Rzeszy.

Był to bardzo tragiczny i dobitny przykład na to, do czego prowadzi propaganda nienawiści, różnicowanie ludzi na gorszych i lepszych oraz podburzanie do agresji ludności na podstawie fałszywych oskarżeń. 
O tych wydarzeniach historycznych jak i społecznych konsekwencjach, z uczniami policyjnej klasy mundurowej rozmawiała funkcjonariuszka szczecińskiej prewencji. 
W dzisiejszych czasach szczególnie młodzi ludzie mają znaczną łatwość w posługiwaniu się stereotypami, uciekają się do hejtu i ferowania często niesprawiedliwych ocen wobec ludzi reprezentujących inną narodowość, rasę, wyznanie, orientacje seksualną czy poglądy.
Dlatego warto przy okazji chociażby takich szczególnych rocznic przypominać, do czego może doprowadzić mowa nienawiści, jak łatwo skrzywdzić drugiego człowieka i jak czasem nieodwracalne konsekwencje mogą temu towarzyszyć. 
Zwykła różnica zdań i sposobu funkcjonowania, podsycana mową nienawiści jak kula śniegowa może nabierać na skali i sile a w konsekwencji przerodzić się w ksenofobię, dyskryminację, uprzedzenia i prześladowania, czy wręcz prowadzić do rasizmu w najbrutalniejszym jego wydaniu. 
Warto w tym dniu przypominać, że wszyscy jesteśmy równi wobec prawa, każdy ma niezbywalną godność osobistą i zagwarantowane szereg praw i wolności przypisanych człowiekowi. 
Ku pamięci ofiar najstraszniejszych czasów w historii XX wiecznej Europy i w trosce o przyszłość kolejnych pokoleń warto przypominać i przestrzegać przed błędami naszych przodków. Różnorodność jest wpisana w naszą naturę. Szacunek dla niej i tolerancja wobec wszelkich odmienności to gwarancja dobrych relacji i zgody a tym samym pokoju i możliwości harmonijnej koegzystencji. 

asp. sztab. Agnieszka Waszczyk/ ZKS KMP