Aktualności

Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych mieszkań

Przed nami Sylwester, czas zabawy oraz wyjazdów. Wielu z nas stary rok będzie żegnać na balach czy domowych przyjęciach. Cześć osób wybiera się w sylwestrową podróż pozostawiając swoje mieszkania, domy bez nadzoru. Dlatego też przypominamy o właściwym zabezpieczeniu naszych posiadłości. Włamywacze nie odpoczywają, wykorzystują kilkudniową nieobecność domowników.

Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Niejednokrotnie wydaje się nam, że wiemy już wszystko na ten temat, po czym wychodzimy na chwilę z mieszkania nie zamykając drzwi na klucz, czy pozostawiając uchylone okno.

W konsekwencji można by było uchronić się przed niepotrzebnym problemem i stratami finansowymi. Wielokrotnie policjanci informują na co należy zwracać uwagę i jak się wystrzegać negatywnych zachowań.

Przeczytaj poniższe wskazówki i zastanów się, czy zrobiłeś niezbędne minimum by zabezpieczyć swoje mieszkanie przed włamaniem?

Po 1 - Domofon to pierwsze z zabezpieczeń, jednak pamiętaj aby za jego pomocą nie wpuszczać na klatkę osób obcych. Przypominaj o tym również dzieciom.

Po 2 - Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe, najlepiej aby posiadały atesty świadczące o ich antywłamaniowych walorach technicznych.

Po 3 - Jeżeli masz możliwość, załóż system alarmowy. Nawet atrapa może spowodować, że potencjalny złodziej nie podejmie się włamania do Twojego mieszkania.

Po 4 - Postaraj się zamontować w drzwiach zabezpieczenia przeciwwyważeniowe.

Po 5 - Zadbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – z reguły włamywacz unika miejsc oświetlonych.

Po 6 - Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer.

Po 7 - Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe, okna a włamywacze stosują różne metody:

  • wyważenie okna,

  • stłuczenie szyby,

  • wyważenie drzwi balkonowych.

Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru.

Po 8 - Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi etc., nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.

 

Mieszkasz w domku jednorodzinnym? Pamiętaj dodatkowo, aby:

  • zabezpieczyć dom poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku,

  • zabezpieczyć drzwi garażowe oraz inne pomieszczenia gospodarcze, poprzez które łatwo można dostać się do domu,

  • zadbać o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu.

Pamiętaj również, że najlepszą formą zabezpieczenia Twojego mienia – jest czujny sąsiad. Widzisz coś niepokojącego? Zadzwoń na Policję. Jutro złodziej może „odwiedzić” Ciebie...

 

ZKS KMP

  • Pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu naszych mieszkań