Aktualności

Nabór kandydatów do służby w Policji w 2016 roku- trwa

Data publikacji 22.02.2016

Komendant Główny Policji zwiększył limit przyjęć do służby w Policji w 2016 roku. Garnizon zachodniopomorski ma w tym roku zasilić 264 nowych funkcjonariuszy. Przyjęcia w naszym województwie planowane są w pięciu terminach: w marcu, kwietniu, czerwcu, wrześniu i listopadzie.

W całym kraju trawa procedura doboru kandydatów do służby w Policji. Zachodniopomorski garnizon w tym roku ma zasilić 264 nowych funkcjonariuszy. Kandydaci po przejściu wszystkich procedur kwalifikacyjnych i odbytym szkoleniu będą pełnić służbę w  przydzielonych jednostkach tj. Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, komendach powiatowych i miejskich Policji województwa zachodniopomorskiego oraz w Oddziale Prewencji Policji w Szczecinie. 
Planowane terminy przyjęć  rozłożone są na 5 tur: 

  • 7 marca 2016r. ( 56 osób),
  • 12 kwietnia 2016r. ( 30 osób),
  • 6 czerwca 2016r. ( 48 osób),
  • 12 września 2016r. ( 69 osób), 
  • 28 listopada 2016r. ( 61 osób), 

Służbę w Policji może pełnić: 

  • obywatel polski, niekarany, o nieposzlakowanej opinii, 
  • korzystający w pełni z praw publicznych, 
  • posiadający co najmniej średnie wykształcenie, 
  • posiadający zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować, 
  • dający rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. 

Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczyna się z chwilą złożenia przez kandydata do służby  odpowiednich dokumentów tj: 

  • pisemne podanie o przyjęcie do służby w Policji, adresowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie,
  • wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby (część A i B), 
  • kserokopie świadectw pracy lub służby z poprzednich miejsc pracy lub służby, jeżeli wcześniej kandydat do służby pozostawał w stosunku pracy lub w służbie, 
  • kserokopie dokumentów potwierdzających posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe, 
  • dowód osobisty oraz książeczkę wojskową, jeżeli kandydat objęty jest ewidencją wojskową, 

(składając kserokopie dokumentów kandydat do służby przedkłada do wglądu ich oryginały).

Preferowani do służby w Policji będą kandydaci posiadający :

  • wykształcenie wyższe magisterskie o kierunku: prawo, ekonomia, administracja, informatyka, bezpieczeństwo narodowe lub bezpieczeństwo wewnętrzne,
  • tytuł ratownika lub ratownika medycznego, 
  • uprawnienia instruktora sportów walki, strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych, 
  • uprawnienia ratownika wodnego, uprawnienia w dziedzinie nurkowania wydane przez licencjonowaną organizację nurkową, działającą na terenie Polski oraz uprawnienia do prowadzenia łodzi motorowej, 
  • prawo jazdy kat. „A” lub „C”. 

Po złożeniu przez kandydata do służby wymaganych dokumentów osoba starająca się o przyjęcie do służby musi przejść kolejne etapy rekrutacji: 

  1. Test wiedzy ogólnej składający się z 40 pytań i trwający 40 minut.
  2. Test sprawności fizycznej.
  3. Test psychologiczny składa się z badania w formie testu komputerowego, rozmowy z kandydatem do służby i podsumowania wyników z tych czynności. 
  4. Rozmowę kwalifikacyjną.

Punkty uzyskane przez kandydata do służby z poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego, z tytułu posiadanego wykształcenia oraz z tytułu preferowanych umiejętności są sumowane. 
Następnie osoba,  która przystąpiła do testu wiedzy oraz uzyskała pozytywny wynik z pozostałych etapów postępowania kwalifikacyjnego i zdobyła wymaganą liczbę punktów,  wpisywana jest na listę kandydatów do służby.
Później taka osoba kierowana jest  do odbycia półrocznego szkolenia. Po ukończeniu szkolenia z wynikiem pozytywnym funkcjonariusz oddelegowany  jest do służby adaptacyjnej trwającej około 1,5 miesiąca  a po tym okresie rozpoczyna służbę w jednostce,  do której został przydzielony w postępowaniu rekrutacyjnym. 

Funkcjonariusz, który został przyjęty do służby podczas odbywania szkolenia podstawowego zarabia około 1600 zł. netto, natomiast po jego ukończeniu jego  pensja zasadnicza wzrasta do 2.200 zł. netto. 

W całym  ubiegłym roku w  zachodniopomorskim garnizonie przyjętych zostało do służby 119  nowych funkcjonariuszy ( 97 mężczyzn i 22 kobiety). 

Szczegółowe informacje dotyczące procedury doboru kandydatów do służby w Policji znajdują się na stronach internetowych ( www.policja.pl) Komendy Główniej Policji oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie (praca w policji/służba mundurowa/ ogłoszenia).

Osoby zainteresowane pełnieniem służby w Policji powinny osobiście złożyć komplet dokumentów w Zespole ds. Doboru i Rezerwy Kadrowej Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie, ul. Małopolska 47, tel. 91 82 11 235 lub 91 82 11 261 w dni robocze, w godzinach od 8.00 do 14.30. 


Zespół Prasowy KWP w Szczecinie / IK 

Powrót na górę strony