Aktualności

Nie czyń drugiemu... o tolerancji i szacunku z uczniami podstawówki

Szacunek i tolerancja to fundament poprawnych relacji między ludźmi. Wielkie słowa, ale czy potrafimy obrócić je w czyny? O szacunku i tolerancji oraz ich braku funkcjonariuszka Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie rozmawiała z uczniami Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie.

Każdy z nas ma prawo do bycia sobą, do własnych poglądów, opinii, własnych uczuć i wyrażania siebie. Każdy z nas oczekuje od innych szacunku, akceptacji i zrozumienia. Każdy z nas szuka własnego sposobu na wyrażenia siebie, odróżnienia się od innych, zaistnienia, podkreślenia swojej odrębności i niepowtarzalności. Różnorodność jest więc cenna i pożądana.

Z drugiej jednak strony boimy się odmienności, często reagujemy na nią z nieufnością, a nawet z agresją. Z niewiadomych powodów z góry zakładamy, że ten „inny” jest gorszy, choć tak naprawdę nawet nie daliśmy sobie szansy go poznać. A wystarczyłoby podejść do drugiego człowieka z szacunkiem, bez uprzedzeń, akceptując go takim jaki jest. Wystarczyłoby posłuchać, co ma do powiedzenia, spróbować zrozumieć.

Szacunek podstawą wszelkich relacji między ludzkich. To fundament, na którym możemy budować nasze wzajemne relacje, wspólnotę. To platforma, która umożliwia nam konstruktywne działanie i pozwala na rozwiązywanie problemów.

Na szacunek zasługuje każdy i każdemu należy go okazywać. Ale nie tylko ludzie zasługują na szacunek. Nasze środowisko - skarbnica, z której czerpiemy na co dzień, która pozwala nam oddychać i cieszyć się swoimi dobrodziejstwami. Brak szacunku dla przyrody, to brak szacunku dla samego siebie. Niszcząc przyrodę szkodzimy sobie.

Szacunek, wartość bez której nie ma właściwych realizacji ani między ludźmi ani ze środowiskiem. Bez szacunku nie ma też tolerancji, a przecież to ona pozwala ludziom ze sobą współistnieć nawet jeżeli różnią się od siebie, mają inne poglądy, nawet gdy się ze sobą nie zgadzają.

Akceptacja drugiego człowieka bez względu na to kim jest, jaki jest jego status majątkowy, jakie ma poglądy, w co wierzy i jakiego jest koloru skóry. Każdy z nas właśnie przez swoją różnorodność wnosi coś istotnego do życia, wzbogaca je i sprawia, że jest atrakcyjne i ciekawe. Brak szacunku i tolerancji to prosta droga do agresji, nienawiści, dyskryminacji, konfliktów i przemocy.

Słowa ranią i to czasami bardziej niż cokolwiek. Rany po obelgach, ośmieszeniu, poniżającym traktowaniu czasami pozostają w człowieku na całe życie, a czasami to życie odbierają.

Policjantka namawiała swoich słuchaczy do refleksji nad jakością relacji między ludźmi i zachęcała do pracy nad ich polepszeniem.

Wystarczy tak niewiele, a jedynie „nie czynić drugiemu co tobie niemiłe”.

 

asp. szt. Agnieszka Waszczyk/ZKS KMP

  • Nie czyń drugiemu... o tolerancji i szacunku z uczniami podstawówki
  • Nie czyń drugiemu... o tolerancji i szacunku z uczniami podstawówki
  • Nie czyń drugiemu... o tolerancji i szacunku z uczniami podstawówki