Bezpieczeństwo w realu i życiu wirtualnym
Bezpieczeństwo - najistotniejsza potrzeba każdego człowieka. O tym jak być bezpiecznym w internecie oraz będąc uczestnikiem ruchu drogowego rozmawiały z piątoklasistami policjantki z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.
Funkcjonariuszki szczecińskiej Policji spotkały się z uczniami kl. V Szkoły Podstawowej nr 37 w Szczecinie. Tematem prelekcji było bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale też bezpieczeństwo w sieci.
Policjantki szczególną uwagę zwróciły na bezpieczeństwo uczniów jako pieszych. Omówiły zagrożenia z jakimi mogą się spotkać piesi oraz sposoby prawidłowego zachowania się na drodze i w pobliżu niej.
Funkcjonariuszki mając na uwadze okres wiosenny przypomniały piątoklasistom o zasadach poruszania się po drogach rowerem. Zwróciły uwagę jak ważne jest przestrzeganie przepisów, dbałość o dobry stan techniczny roweru oraz posiadanie w czasie jazdy kasku na głowie. Aby jeszcze lepiej utrwalić wiedzę w tym zakresie, policjantki wręczyły uczniom „poradniki rowerzysty” oraz odblaski, które w znacznym stopniu poprawiają nasze bezpieczeństwo jako pieszych.
Ponadto mundurowe podczas pogadanki odniosły się także do bezpieczeństwa w internecie. Przypomniały uczestnikom jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu, jakie zachowania w internecie są niedopuszczalne i co należy zrobić, kiedy to my staniemy się ofiarą hejtera.
Właściwe relacje między ludźmi oparte na szacunku i tolerancji niezależnie, czy dochodzi do nich w życiu realnym, czy wirtualnym są podstawą prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Przemoc słowna, psychiczna jest bardzo dotkliwa i krzywdząca dla osoby jej doznającej, a jej przejawy zawsze powinny być piętnowane i eliminowane z naszego życia.
Poruszona tematyka była również okazją do omówienia prawa w zakresie ponoszenia odpowiedzialności prawnej, w związku z zachowaniami świadczącymi o demoralizacji i naruszającymi przepisy prawa.
asp. szt. Agnieszka Waszczyk/ZKS KMP