Aktualności

Warsztaty z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Data publikacji 25.10.2019

Wczoraj policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie wzięła udział w projekcie "ŚWIADOMI = BEZPIECZNI", który skierowany jest do uczniów szczecińskich szkół podstawowych oraz młodzieży z liceum i technikum.

Głównym organizatorem spotkania jest Grupa Igielski. W czasie warsztatów obecny był również ratownik medyczny Krzysztof Radek z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie oraz mł. asp. Paweł Kowalski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Projekt „Świadomi = Bezpieczni” ma na celu nauczyć dzieci oraz młodzież prawidłowego zachowania się na drodze. Docelowo udział w projekcie ma wziąć ok. 1000 osób.

W spotkaniu brały udział dwie grupy wiekowe. Pierwszą grupą były dzieci z klas od IV - VII oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Spotkanie otworzyła Pani Paulina Igielska, która mówiła o bezpieczeństwie pieszych podczas poruszania się po drodze. Organizatorka warsztatów przedstawiła również zagrożenia jakie można napotkać podczas podróży samochodem na przejazdach kolejowych. Wytłumaczono uczestnikom spotkania kim jest pieszy uczestnik ruchu drogowego, co to jest pojazd oraz jak należy korzystać z infrastruktury drogowej.

Policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego w klasach od IV - VII przeprowadziła rozmowę na temat poruszania się rowerem. Funkcjonariusza omówiła co należy zrobić, aby uzyskać kartę rowerową oraz jakie występują zagrożenia w czasie jazdy rowerem i jak ich uniknąć. Policjantka apelowała do dzieci, aby zawsze podczas jazdy rowerem, hulajnogą czy jazdy na rolkach zakładały kask na głowę, ochraniacze oraz elementy odblaskowe.

Na spotkaniu z młodzieżą mundurowa omówiła także główne zasady oraz przepisy ruchu drogowego. Część uczestników warsztatów posiadała już prawo jazdy, więc policjantka omówiła im jakie są konsekwencje jazdy po spożyciu alkoholu bądź jazdy w stanie nietrzeźwości.

W czasie spotkania przeprowadzono ćwiczenie, które składało się z dwóch części. Pierwsza część polegała na przejściu między krzesłami „ósemki” oraz na koniec wykonanie słynnej „jaskółki”. Natomiast druga część ćwiczenia polegała na tym samym, ale osoby biorące udział w ćwiczeniu założyły alkogogle, które przedstawiają pole widzenia osoby znajdującej się w stanie nietrzeźwości. Osoby ćwiczące miały dość spore problemy z wykonaniem zadania, kiedy na swój nos założyli alkogogle.

Kolejnym gościem był ratownik medyczny Krzysztof Radek z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Na początku spotkania omówił jak prawidłowo wezwać pomoc oraz jakich udzielić informacji podczas rozmowy z operatorem 112. Pan Krzysztof Radek również przeprowadził ćwiczenie, które polegało na udzieleniu pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Omówiono dokładnie cały algorytm postępowania. Uczestnicy zajęć mieli możliwość wykonania prawidłowej resuscytacji krążeniowo - oddechowej u osoby u której wystąpiło nagłe zatrzymanie krążenia.

Dzieci oraz młodzież podczas ćwiczeń praktycznych z ratownikiem medycznym zobaczyły jak działa urządzenie AED, czyli defibrylator zewnętrzny, który za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia u osoby poszkodowanej.

Ostatnim gościem spotkania był mł. asp. Paweł Kowalski z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, który na początku opowiadał czym zajmuje się strażak. Omówił również zagrożenia tzw. „cichego zabójcy” jakim jest tlenek węgla, czyli czad. W Polsce z powodu zatrucia czadem rocznie umiera ponad sto osób, a blisko ok. 2 tysięcy osób ulega podtruciu. W czasie spotkania z młodzieżą omówił również jakie zasady obowiązują podczas tworzenia korytarza życia oraz jak się zachować.

Każdy uczestnik warsztatów otrzymał element odblaskowy. Dla dzieci ze szkoły podstawowej był przeznaczony poradnik rowerzysty, który zawiera ważne definicje oraz przepisy ruchu drogowego. W czasie prowadzonego projektu były rozdawane również ulotki „Świadomy = Bezpieczny”, które uczą dzieci i młodzież jak bezpiecznie zachować się na drodze.

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

 

 

 

  • warsztaty dla uczniów prowadzone między innymi przez policjantkę
  • warsztaty dla uczniów prowadzone między innymi przez policjantkę
  • warsztaty dla uczniów prowadzone między innymi przez policjantkę
  • cwiczenia  z udzielania pierwszej pomocy
  • dziecko z ulotką informacyjną
  • warsztaty dla uczniów prowadzone między innymi przez policjantkę
  • warsztaty dla uczniów prowadzone między innymi przez policjantkę
Powrót na górę strony