Aktualności

Pieszy, kierujący skup się na drodze! Życie masz tylko jedno!

Dla pieszych i kierowców zaczęła się najtrudniejsza dla bezpieczeństwa pora jesieni. Trudne warunki atmosferyczne, szybciej zapadający zmrok, wpływają na bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Bądźmy ostrożni, widoczni i skupmy się drodze.

Od początku roku do końca września na drogach Szczecina odnotowano 407 wypadków drogowych. Mimo licznych apeli, inicjatyw i policyjnych działań związanych z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, nie udało się uniknąć najbardziej tragicznych skutków zdarzeń. W ich wyniku 17 osób poniosło śmierć, a 472 osoby zostały ranne.

Najczęstszą przyczyną wypadków przez 9 miesięcy roku spowodowanych przez kierujących jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Łącznie stanowi to 36.6 % ogółu wypadków spowodowanych przez kierujących, w których 135 osób zostało rannych.

Coraz krótszy dzień, szybciej zapadający zmrok, trudne warunki atmosferyczne sprawiają, że osoby piesze są coraz mniej widoczne dla kierowców. Od początku roku do końca września piesi spowodowali 9 wypadków, czyli 36 % ogółu wypadków spowodowanych przez pieszych, w których na szczęście nikt nie zginął. Najczęstszą przyczyną wypadków z winy pieszego było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd.

Pamiętajmy, że relacja pomiędzy pieszym, a kierującym powinna opierać się na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności i tolerancji. Tylko wtedy przy jednoczesnym przestrzeganiu przepisów prawa będziemy czuć się pewnie i bezpiecznie na drogach.

 

 

ZKS KMP