Pierwszy dzień działań akcji „ZNICZ 2019” - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Pierwszy dzień działań akcji „ZNICZ 2019”

Już jutro dzień Wszystkich Świętych. Na ulicach naszego miasta widoczne jest znaczne natężenie ruchu pieszego i kołowego. Szczecińscy policjanci od dzisiaj prowadzą wzmożone działania w trosce o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich bliskich.

Czas Wszystkich Świętych jest okresem, gdzie na drogach jest znacznie wzmożony ruch kołowy oraz pieszych. Każdy z nas się śpieszy. Niestety podczas dużego natężenia ruchu na drodze pośpiech nie jest wskazany. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest jedną z najczęstszych przyczyn powstawania wypadków oraz kolizji drogowych. Jadąc wolno również dotrzemy do celu. Pamiętamy, że nie jesteśmy sami na drodze. Często podróżujemy z naszą najbliższą rodziną.

Okres Wszystkich Świętych to również czas, gdzie mamy więcej wolnych dni i spotykamy się z naszymi rodzinami i znajomymi. Czasami spotkania te kończą się „zakrapianą imprezą”. Jest zasada „piłeś - nie jedź”. Kierowcy będący w stanie nietrzeźwości bądź w stanie po spożyciu alkoholu również są jednym z największych zagrożeń na naszych drogach. Jeżeli widzimy, że ktoś spożywał alkohol nie pozwólmy takiej osobie prowadzić pojazdu.

W rejonie cmentarzy będzie można dostrzec zwiększony ruch pieszych. Dlatego pamiętajmy o zasadzie „lewo, prawo, lewo”. Jeżeli przechodzimy przez przejście dla pieszych, rozejrzyjmy się i sprawdźmy czy nie jedzie samochód. Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego i w związku z tym jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo.

Mamy okres jesienny, gdzie szybko robi się ciemno i aura za oknem może nie sprzyjać. Dlatego pieszy uczestnik ruchu drogowego powinien być wyposażony w jakikolwiek element odblaskowy.

Często podczas akcji profilaktycznych funkcjonariusze szczecińskiej drogówki mogą usłyszeć „ ja to mam odblask w szufladzie albo w domu”. Zastanówmy się czy taką funkcję powinien spełniać nasz element odblaskowy? Zdecydowanie nie! Jeżeli mamy opaskę odblaskową w domu załóżmy ją, aby być lepiej widocznym na drodze. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo podczas poruszania się.

W czasie dalekich podróży zadbajmy również o nasze pojazdy oraz ich wyposażenie. Pamiętajmy o sprawdzeniu stanu ogumienia naszych samochodów. Jeżeli jest taka potrzeba wymieńmy opony, ponieważ ich stan ma bardzo ważne znaczenie podczas jazdy. Zwróćmy uwagę na stan hamulców oraz płynów eksploatacyjnych w pojazdach.

Do każdego uczestnika ruchu drogowego apelujemy o rozsądek, uwagę, wyrozumiałość, a przede wszystkim o zachowanie szczególnej ostrożności, której nigdy nie za wiele.

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

 

 • policjant na drodze kieruje ruchem
 • policjant na drodze kieruje ruchem
 • policjantka rozmawia z seniorami
 • na zdjęciu radiowóz zaparkowany na ulicy
 • policjantka stoi na drodze
 • policjantka kieruje ruchem
 • policjantka kieruje ruchem
 • policjant stoi na ulicy
 • radiowóz na ulicy
 • policjantka na drodze
 • funkcjonariusz ŻW stoi na drodze
 • jadący radiowóz