Działania „Pieszy” w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego
Dzisiaj szczecińscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie przeprowadził działania pod nazwa „Pieszy”. Patrole drogówki można zobaczyć przy wyznaczonych przejściach dla pieszych i przejazdów dla rowerów w godzinach wzmożonego natężenia ruchu kołowego oraz pieszego. Policjanci są również widoczni na głównych ciągach komunikacyjnych, gdzie z uwagi na możliwość nieprawidłowych reakcji uczestników ruchu drogowego może dojść do niebezpiecznej sytuacji.
Do największej ilości zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi głównie z powodu nieprawidłowego zachowania się kierujących pojazdami w rejonie przejść dla pieszych. Kierujący często dopuszczają się wykroczenia, które polega na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu. Często na drogach dwujezdniowych kierujący omijają pojazd, który jedzie w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu albo wyprzedzają inny pojazd na wyznaczonym przejściu dla pieszych.
Piesi uczestnicy ruchu drogowego również nie stosują się do obowiązujących przepisów. Głównym wykroczeniem jakie popełniają piesi jest przechodzenie przez przejście dla pieszych, kiedy sygnalizator S-5 nadaje sygnał czerwony. Policjanci często słyszą wymówki: „bo mi się śpieszy” albo „bo za długie są te światła”. Pamiętajmy, że ten sygnalizator jest dla naszego bezpieczeństwa. Piesi często przechodzą w miejscu niedozwolonym, co również jest jedną z głównych przyczyn powstawania wypadków drogowych z ich udziałem.
Przepisy ruchu drogowego nie zabraniają korzystania z telefonu komórkowego podczas uczestnictwa w ruchu drogowym przez pieszego. Na ulicach naszego miasta można spotkać osoby, które nie obserwują tego co dzieje się dookoła nich na drodze tylko bezmyślnie przechodzą przez przejście dla pieszych. Zastanówmy się, czy ta sprawa w telefonie nie może poczekać, aż dotrzemy na miejsce, gdzie będziemy bezpieczni? Pamiętajmy życie i zdrowie mamy jedno, dlatego należy uważać kiedy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego.
st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP