Aktualności

Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego pod okiem szczecińskiej drogówki

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji wzięli udział w krajowych działaniach pod nazwą „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”. Głównym celem działań jest dbanie o bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego oraz osób poruszających się rowerem.

Funkcjonariusze pełniący służbę zwracali szczególną uwagę na wykroczenia popełniane przez kierujących wobec pieszych jak i również na wykroczenia popełniane przez pieszych. W ramach działań "Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego" policjanci szczecińskiej drogówki w tym celu wykorzystali monitoring miejski, który pomógł w ujawnianiu wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych.

Jednym z najgorszych wykroczeń jakiego dopuszczają się kierujący pojazdami jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, który znajduje się na wyznaczonym przejściu dla pieszych. Często również dochodzi do ominięcia pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Są to dwa najbardziej niebezpieczne wykroczenia popełniane przez kierujących wobec niechronionego uczestnika ruchu drogowego.

Podczas rozmowy policjantów z kierującymi przerażający był brak świadomości jakie mogą być konsekwencje popełnianych przez nich wykroczeń. „Niechroniony Uczestnik Ruchu Drogowego”, który bierze udział w zdarzeniu drogowym z samochodem osobowym jest narażony na duże niebezpieczeństwo, ponieważ pieszy nie ma żadnych systemów bezpieczeństwa, strefy zgniotu lub pasów bezpieczeństwa, które chronią go przed niebezpieczeństwem jakie może pojawić się podczas wypadku drogowego.

W czasie prowadzonych działań mundurowi wręczali również elementy odblaskowe, których celem jest poprawienie bezpieczeństwa pieszych jak i rowerzystów. Do działań zostały wykorzystane wideorejestratory nieoznakowane. Policjanci drogówki w trakcie działań pełnili służbę także na motocyklach.

Każdy uczestnik ruchu drogowego musi zachować szczególną ostrożność, która polega na zwiększeniu uwagi oraz dostosowaniu swojego zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze.

 

tekst/foto: st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP