Aktualności

Nadmierna prędkość główną przyczyną wypadków – szczecińska drogówka apeluje!

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, mimo trwającego stanu epidemii, zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, a także egzekwują od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Policjanci szczecińskiej drogówki przeprowadzili wzmożone działania podczas mienionego długiego weekendu. Głównym celem prowadzonych działań było zapewnienie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego w mieście.

Przeprowadzono również działania profilaktyczne, które skierowane były przede wszystkim do kierujących jednośladami. Pogoda za oknem zachęcała społeczeństwo do zmiany środka transportu z samochodu na rower. Jazda na rowerze jest przede wszystkim ekologicznym środkiem do przemieszczania się. Często po zatłoczonych ulicach miasta rowerem dotrzemy o wiele szybciej i sprawniej niż samochodem. Należy również pamiętać, że przepisy ruchu drogowego dotyczą również kierujących jednośladami. Podczas działań profilaktycznych były wręczane kamizeli odblaskowe, które mają duży wpływ na bezpieczeństwo, ponieważ dzięki nim rowerzysta jest lepiej widoczny na drodze.

Niestety w dalszym ciągu główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

W trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze.

Kierowco! Zwolnij i Żyj!

 

BRD KGP/ZKS KMP

Opis filmu: Nadmierna prędkość główną przyczyną wypadków – szczecińska drogówka apeluje!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 45.35 MB)