Aktualności

Bezpieczny piątek – akcja z udzialem szczecińskiej drogówki

Data publikacji 13.07.2020

Akcja „Bezpieczny piątek” prowadzona jest w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd - Szlaban na ryzyko!", której głównym organizatorem jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Co roku dochodzi do wypadków na przejazdach kolejowo - drogowych, które wiążą ze sobą poważne konsekwencje. Od początku 2020 roku doszło do 69 zdarzeń z czego rannych zostało 11 osób, a 24 poniosły śmierć. Bardzo ważne jest uświadomienie jakie zagrożenie niesie ze sobą lekceważenie zasad bezpieczeństwa w miejscu, gdzie krzyżuje się ruch pieszych, pojazdów oraz pociągów.

W miniony piątek zostały przeprowadzone działania "Bezpieczny piątek" na ul. Cukrowej, w których udział wzięli policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, przedstawiciele PKP Polskie Linie Kolejowe S.A oraz Straż Ochrony Kolei.

W czasie prowadzonych działań policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w rejonie przejazdów kolejowych.

Przede wszystkim pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności, jeżeli zbliżamy się do przejazdu kolejowego strzeżonego czy też niestrzeżonego. Przed wjechaniem na tory sprawdźmy czy nadjeżdża pojazd szynowy. Prowadźmy nasz samochód z taką prędkością, abyśmy mogli w każdej chwili go zatrzymać w bezpiecznym miejscu.

 

Kierującemu pojazdem zabrania się objeżdżania opuszczanych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone. Zabrania się również wjeżdżania na przejazd kolejowym, jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Nie dopuszczalne jest wyprzedzanie innego pojazdu na przejeździe kolejowym. Omijanie pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu również jest zabronione.

 

W czasie działań rozdawane były broszury informacyjne w których znajdowały się podstawowe informacje co należy robić jeżeli dojdzie do zdarzenia drogowego na przejeździe kolejowym. Najważniejszą informacją jest, aby wiedzieć, że na rogatkach oraz krzyżach św. Andrzeja znajdują się naklejki informacyjne dotyczące danego przejazdu kolejowo - drogowego. Na 14 tysiącach przejazdów w całej Polsce PKP Linie Kolejowe S.A. umieściły naklejki z numerem danego skrzyżowania. Jeżeli dojdzie do wypadku należy podać ten numer z naklejki, ponieważ ta informacja dla operatora odpowiedniej służby umożliwia wcześniejsze zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości dzięki czemu będzie można uniknąć wypadku.

 

st. sierż. Natalia Misiewicz/ZKS KMP

 

Powrót na górę strony