Aktualności

Weekendowe działania policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego

W sobotę 25 lipca obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Kierowcy, którego patronatem jest Św. Krzysztof. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, w dniu obchodzonego święta kierowców dbali o bezpieczeństwo na drogach.

Mamy okres wakacyjny, więc częściej wybieramy się w podróż samochodem z rodziną, czy też ze znajomymi. Jeżeli udajmy się w podróż samochodem, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim kierowca powinien być trzeźwy oraz wypoczęty. Nie wsiadajmy za tzw. „kółko” na podwójnym gazie. Nie ma nic bardziej groźnego jak nietrzeźwy kierujący na drodze. Pamiętajmy, że podczas poruszania się samochodem jesteśmy odpowiedzialni za życie swoje, ale również i innych użytkowników drogi. Przed podróżą sprawdźmy stan techniczny pojazdu. Jeżeli ujawnimy jakąkolwiek usterkę to natychmiast ją usuńmy bądź naprawmy. Sprawdźmy również stan płynów eksploatacyjnych w pojeździe. Pamiętajmy również o naszych pasażerach, że powinni być zapięci w pasy bezpieczeństwa. Przewożony bagaż powinien znajdować się przede wszystkim w bagażniku. Najmniejszy element np. 1,5 litrowa butelka wody w kabinie samochodu podczas zdarzenia drogowego przy prędkości powyżej 50 km/h waży ok. 60 kg i jest bardzo niebezpieczna.

Podczas prowadzonych kontroli policjanci szczecińskiej drogówki przypominali kierującym o zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. W ramach działań profilaktycznych „Bezpieczne Wakacje” rozdawane były jednorazowe alkohol-testy oraz zapachy do samochodu, które przypominały żeby w czasie jazdy nie używać telefonów komórkowych.

W czasie kontroli drogowych dużym zainteresowaniem cieszyła się wśród kierowców możliwość opłacenia mandatu na miejscu. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w czasie służby są wyposażeni w terminale płatnicze. Dzięki temu kierowca ma możliwość zapłacenia mandatu od razu i nie musi tracić czasu na stanie w kolejkach na poczcie czy też w banku. Kierowcy, którzy pierwszy raz słyszeli o możliwości opłacenia mandatu przy użyciu karty płatniczej mówili „płace od razu, bo później zapomnę”.

Mimo obchodzonego święta kierowców funkcjonariusze szczecińskiej drogówki zachowali czujność podczas pełnionej służby i ujawnili w miniony weekend, aż 23 nietrzeźwych kierujących oraz 16 kierujących, którzy dopuścili się przekroczenia dopuszczalnej prędkości o tzw. „50+”.

Kierowco! Zachowaj zdrowy rozsądek podczas jazdy!

 

sierż. sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP