Bądź EKO i wybierz rower - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Bądź EKO i wybierz rower

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w trosce o bezpieczeństwo na drogach naszego miasta przeprowadzili akcje profilaktyczną, która skierowana była przede wszystkim do rowerzystów.

Pogoda za oknem podczas wakacji zachęca nas do wybrania się na spacer bądź też na przejażdżkę rowerową z rodziną lub znajomymi. W końcu nic tak nie łączy, jak wspólnie spędzony czas i wspólna pasja. Jazda na rowerze to doskonały sposób na lepsze poznanie okolicy i odkrycia miejsc, których nie widzimy, kiedy korzystamy z samochodu lub innych środków komunikacji miejskiej.

Podczas jazdy rowerem pamiętajmy o kilku prostych zasadach bezpiecznego poruszania się. Przede wszystkim powinniśmy używać sprawnego i prawidłowo wyposażonego roweru. W trosce o własne bezpieczeństwo powinniśmy założyć kask na głowę. Zaleca się również wybierać jasne, jaskrawe, rzucające się w oczy ubranie. Najlepiej jak przed jazdą jednośladem założymy na siebie choćby jedną opaskę odblaskową. Przed rozpoczęciem jazdy pamiętajmy, aby zawsze się rozejrzeć i sprawdzić czy możemy bezpiecznie włączyć się do ruchu. Jeżeli istnieje taka możliwość korzystajmy z dróg dla rowerów lub też pasa ruchu dla rowerów.

Dbając o swoje bezpieczeństwo nie korzystajmy ze słuchawek oraz nie używajmy telefonów komórkowych podczas jazdy rowerem. Unikajmy również zakładania na głowę kapturów, które ograniczają widoczność. W czasie przejeżdżania przez jednię korzystajmy z przejazdów dla rowerów. Na wyznaczonych przejściach należy zejść z roweru i go przeprowadzić.

Pamiętajmy również, aby wyraźnie i odpowiednio wcześnie sygnalizować wykonywanie manewru skrętu w lewo bądź w prawo. Jeżeli poruszamy się po drogach publicznych musimy zwracać uwagę na znaki drogowe, ponieważ dotyczą one również rowerzystów. Każdy użytkownik jednośladu powinien stosować się do zasady ograniczonego zaufania wobec innych użytkowników drogi.

Podczas prowadzonej akcji profilaktycznej szczecińskiej drogówki były wręczane kierującym rowerem małe upominki w postaci lampek rowerowych, opasek odblaskowych oraz kamizelek odblaskowych, które zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach relacji projektu „EKO - BEZPIECZNI”. Jazda rowerem jest w 100% ekologiczna. Rower nie emituje spalin oraz nie powoduje nadmiernego hałasu.

Warto jeździć rowerem w trosce o nasze środowisko.

 

 

sierż. sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP