Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko! - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko!

„Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko”- są to cykliczne działania profilaktyczne prowadzone wspólnie z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie, funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei oraz przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak co roku dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowo - drogowych. Mimo to, że przejazdy są zabezpieczone rogatkami, które opuszczane są w momencie przejazdu pociągu, to i tak dochodzi do wielu wypadków.

Działania „Bezpieczny przejazd - szlaban na ryzyko” miał miejsce tym razem na tzw. „dzikim przejściu” przy ul. Księcia Warcisława I w Szczecinie. W czasie prowadzonych działań policjanci wraz z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei rozdawali ulotki informacyjne oraz przypominali podstawowe zasady bezpieczeństwa, które obowiązują w rejonie przejazdów kolejowych.

Podczas przejeżdżania lub przechodzenia przez przejazd kolejowy pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności, którą należy zawsze zachować bez względu na to czy przejazd jest strzeżony czy też jest niestrzeżony.

Jeżeli dojedzie do nieszczęśliwego wypadku lub awarii samochodu na przejeździe kolejowym to należy pamiętać, że na rogatkach oraz krzyżach św. Andrzeja znajdują się naklejki informacyjne dotyczące danego przejazdu kolejowo - drogowego. Na 14 tysiącach przejazdów w całej Polsce PKP Linie Kolejowe S.A. umieściły naklejki z numerem danego skrzyżowania. Jeżeli dojdzie do wypadku należy podać ten numer z naklejki, ponieważ ta informacja dla operatora odpowiedniej służby umożliwia wcześniejsze zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości dzięki czemu będzie można uniknąć wypadku.

 

sierż. sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP