Nie dali się oszukać – czujni seniorzy - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Nie dali się oszukać – czujni seniorzy

Policjanci kolejny raz ostrzegają seniorów przed oszustami, którzy najczęściej działają metodami „na policjanta” lub „na wnuczka”. W minionym tygodniu na terenie Szczecina oszuści ponownie chcieli wyłudzić pieniądze od seniorów. Na szczęście dzięki ich czujności oszuści nie osiągnęli zamierzonego celu.

Ku naszej uciesze coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i jak nie stać się ich ofiarą. Prowadzone przez policjantów akcje profilaktyczne przynoszą efekty. Pamiętajmy jednak, że przestępcy nie pozostają w tyle i modyfikują swoje działania.

Szczecińscy policjanci w minionym tygodniu ponownie przyjęli zgłoszenia dotyczące prób oszukania seniorów metodą „na policjanta”. Schemat zawsze jest ten sam. Oszuści dzwonią na numer stacjonarny i podają się za policjanta, funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki lub pozostawieniu pieniędzy we wskazanym miejscu. Oszuści informują także, że właśnie w tej chwili hakerzy przejmują ich konta bankowe. Aby zapobiec temu, przestępcy proszą o dostęp do konta, bo jest to jedyny sposób, aby zapobiec utracie oszczędności.

Na szczęście dzięki czujności seniorów, nie doszło do przekazania pieniędzy. Funkcjonariusze po raz kolejny przypominają. Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!
 

Jak działają oszuści:

  • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często charakterystycznych dla osób starszych, następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

  • Dla wywarcia większego wrażenia oszuści coraz częściej ostatnio podszywają się też za urzędnika lub przedstawiciela jakiejś organizacji bądź instytucji. Wmawiają również starszym osobom, że są funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego lub policjantami, a pieniądze są potrzebne na „wykupienie z problemów” członka ich rodziny lub prowadzą sprawę oszustw i wyłudzania pieniędzy.

  • W rozmowie oszuści zawsze proszą o dyskrecję.

  • Po wyrażeniu zgody na przekazanie pieniędzy , zgłasza się po nią ktoś inny, zapowiedziany przez oszusta, jako osoba godna zaufania, która w imieniu rzekomego stróża prawa odbiera pieniądze. Często oszuści umawiają się na spotkanie pod bankiem, aby szybko zabrać gotówkę. W ten sposób oszuści wyłudzają pieniądze w kwocie od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Pokrzywdzeni często tracą oszczędności całego życia.

Jak się ustrzec:

  • Bądźmy ostrożni i nie ufajmy takim telefonom! Nie reagujmy pochopnie na hasło: syn, wnuczek, siostrzenica potrzebują pomocy, gdy tylko usłyszymy głos w słuchawce. Należy sprawdzić czy jest to prawdziwy krewny, np. poprzez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny.

  • Bliscy mogą pomóc potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje pomocy. Pamiętajmy, że sami również możemy zweryfikować dzwoniącego. W większości przypadków mamy numer telefonu do członków naszej rodziny. Nie bójmy się do nich zadzwonić i ustalić, czy przedstawiona sytuacja ma miejsce. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić swoje oszczędności.

  • Jeśli osoba dzwoniąca przedstawia się za policjanta, to pamiętajmy: prawdziwi policjanci NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. NIGDY też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji!

 

ZKS KMP

film źródło: KWP w Szczecinie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.33 MB)