„Świeć przykładem – bądź widoczny” - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

„Świeć przykładem – bądź widoczny”

„ŚWIEĆ PRZYKŁADEM - BĄDŹ WIDOCZNY” jest to już czwarta odsłona akcji informacyjno- edukacyjnej w której udział biorą również policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

Głównym celem akcji „Świeć przykładem - bądź widoczny” jest przede wszystkim przypomnienie oraz uświadomienie pieszym uczestnikom ruchu drogowego o korzystaniu z elementów odblaskowych. Podczas prowadzonych działań policjanci szczecińskiej drogówki muszą co niektórych pieszych zachęcić do noszenia elementów odblaskowych.

Niestety okres jesienno - zimowy zbliża się do nas wielkimi krokami i jest to wbrew pozorom niebezpieczny czas zarówno dla pieszych jak i kierujących. Podczas jesieni aura za oknem nas nie rozpieszcza, ponieważ dzień jest krótszy oraz częściej występują opady atmosferyczne, co powoduje cięższe warunki do poruszania się po drodze. Okres jesienny jest czasem, gdzie dochodzi do dużej liczby wypadków drogowych z udziałem pieszych. Często nasze ubranie wierzchnie jest koloru ciemnego, co powoduje, że kierowca nas nie widzi. Często spotyka się ludzi, którzy nie posiadają żadnych elementów odblaskowych.

Pamiętajmy, że niewielki element odblaskowy może uratować nam życie, ponieważ dzięki nim jesteśmy widoczni dla kierującego z odległości ok. 130-150 metrów. Taka odległość daje kierowcy dużo czasu na rozpoczęcie hamowania. Niestety w okresie jesiennym kierujący również zapominają, że nawierzchnia jest często morka lub pokryta liśćmi, co powoduje znaczne wydłużenie drogi hamowania. W chwili zderzenia pieszego z samochodem, pieszy ma o wiele mniejsze szanse na przeżycie niż osoba, która znajduję się w samochodzie.

Według policyjnych statystyk dotyczących zdarzeń drogowych do potrąceń dochodzi najczęściej z udziałem osób powyżej 60 roku życia, czyli są to osoby będące w wieku senioralnym. Dlatego apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku, gdy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Starajmy się nie śpieszyć, nie biegać, nie chodzić na tzw. skróty przez środek jezdni oraz stosujmy się do sygnalizacji świetlnej. I pamiętajmy o noszeniu elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy widoczni na drodze.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie w miniony piątek w ramach akcji „Świeć przykładem - Bądź widoczny” rozdawali elementy odblaskowe w postaci opasek, które zostały ufundowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie w ramach realizacji projektu „EKO - BEZPIECZNI”.

 

sierż.sztab. Natalia Misiewicz/ZKS KMP