Aktualności

Na drodze - patrz i słuchaj - działania profilaktyczne

Wypadki z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego nadal stanowią szczególną kategorię zdarzeń . Piesi i rowerzyści są grupą narażoną na poniesienie ciężkich obrażeń lub śmierci w przypadku zdarzenia drogowego. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Szczecinie, każdego dnia skupiają się na zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscach gdzie się krzyżuje się ruch pieszych i kierujących.

Na drodze - „Patrz i słuchaj” to kolejna akcja informacyjno - edukacyjna skierowana głównie do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. Celem jest przede wszystkim przypomnienie, uświadomienie oraz zwracanie uwagi na to, że piesi zdani są na drodze na swoje zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu i wzroku, które pozwalają im zauważyć lub usłyszeć ewentualne zagrożenie.

Działania również są skierowane do kierujących. Ich celem jest uświadomienie im o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, a także zmniejszenia prędkości. By nie narazić pieszych na niebezpieczeństwo należy obserwować drogę i jej otoczenie oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych.

Policjanci szczecińskiej drogówki prowadzili działania w rożnych częściach Szczecina i w ramach akcji profilaktycznej były prowadzone rozmowy na temat bezpieczeństwa. Funkcjonariusze wręczali także elementy odblaskowe w postaci opasek i breloków odblaskowych.

 

asp. sztab. Krzysztof Prostko/ZKS KMP