Aktualności

Konferencja „Stop patotreściom - przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej w czasie pandemii”

Data publikacji 26.05.2021

Przemoc i agresja, które były doświadczeniem szkolnym wielu uczennic i uczniów, nie zniknęły wraz z nauczaniem zdalnym. Izolacja jeszcze mocniej pogłębiła ten problem i przeniosła patologiczne zachowania do świata wirtualnego, w którym dzieci i młodzież spędzają coraz więcej czasu – również z uwagi na konieczność uczestniczenia w nauce zdalnej. Podczas konferencji online zorganizowanej dla nauczycieli przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ul. Gen. J. Sowińskiego w Szczecinie przedstawiono różne problemy związane z patotreściami oraz przemocą w internecie. Uczestnicy konferencji mieli okazję poznać sposoby na przeciwdziałanie przemocy rówieśniczej i jej wzmożonym objawom występującym podczas pandemii.

Jeden z paneli dla zalogowanych na internetowym komunikatorze uczestników konferencji przeprowadził podkom. Michał Sroka p. o. Naczelnik Wydziału Prewencji KP Szczecin Śródmieście. Tematem spotkania „Cyberbezpieczni i cyberodpowiedzialni” były zagrożenia i konsekwencje prawne wynikające z korzystania z internetu.

Trwający lockdown spowodował izolacje nie tylko w branżach dotyczących gospodarki ale również izolacje wielu młodych ludzi, którzy z uwagi na zdalne nauczanie spędzają zbyt dużo czasu przed komputerem, tabletem lub telefonem, aby zatopić się w wirtualny świat. Tajniki tego świata z pozoru wydają się nie stwarzać problemów młodym ludziom, niestety to tylko pozory. Internet to tak olbrzymia przestrzeń, że niejeden dorosły znawca tematu mógłby się w nim pogubić. Wśród czyhających na nas pułapek, pomimo wielu zalet, które daje nam dostęp do sieci, znajdują się takie, które mogą skrzywdzić nie tylko rodziców małoletnich ale i ich pociechy.

W dzisiejszych czasach łatwo narazić się na kradzież pieniędzy, danych czy tożsamości w Internecie. Niestety również i małoletni użytkownicy sieci mogą stać się ofiarą groomingu lub sextingu lub stać się sprawcą przestępstwa lub czynu karalnego. Dlatego tak ważna jest rozmowa na temat bezpiecznych zachowań w Internecie i prowadzenie działań profilaktycznych w tym zakresie. Co jednak zrobić gdy nie można się spotkać? Odpowiedz jest prosta – należy wykorzystać te narzędzia z których korzysta młodzież.

W czasie prelekcji poruszono nie tylko tematykę bezpieczeństwa, przestrzegano również uczniów przed konsekwencjami prawnymi które czekają na sprawców przestępstw, wykroczeń i czynów karalnych, których dopuszczają się w Internecie. Przypomniano również o obowiązujących obostrzeniach związanych ze stanem pandemii.

 

 

podkom. Michał Sroka/ZKS KMP

Powrót na górę strony