PIES NA SMYCZY – DZIECKO POD NADZOREM - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

PIES NA SMYCZY – DZIECKO POD NADZOREM

Funkcjonariusze szczecińskiej Policji w ramach działań profilaktycznych systematycznie, spotykają się z dziećmi w wieku szkolnym i przedszkolnym, omawiając tematykę dotyczącą zachowania się podczas kontaktu z niebezpiecznym zwierzęciem. Niejednokrotnie, na tego typu pogadanki (np. podczas festynów), w nagrodę przyjeżdża przewodnik psa służbowego wraz ze swoim czworonożnym partnerem. Wielu młodych ludzi wie, jaka to jest pozycja „żółwik” czy „drzewko” i stosuje się do zasad, które mogą uchronić ich przed pogryzieniem. Pamiętajmy jednak, że jako rodzice czy opiekunowie małoletnich, również we własnym zakresie powinniśmy na bieżącą utrwalać tego typu zachowania w razie kontaktu z niebezpieczny zwierzęciem, ale przede wszystkim powinniśmy do niego nie dopuszczać.

Posiadanie zwierzęcia wiąże się z odpowiedzialnością i wieloma wyrzeczeniami. Bardzo często, rodzice kupując psa dla swojej „pociechy” nie zdają sobie sprawy, że cały kłopot opieki i wychowania spoczywa na nich. Niejednokrotnie psy posiadające swoich właścicieli „włóczą” się po osiedlach, ponieważ miejsce ich przebywania nie zostało zabezpieczone w odpowiedni sposób (podkopy, uszkodzona siatka ogrodzenia), albo najzwyczajniej w świecie właściciel wypuścił swojego „pupila” na chwilę na dwór żeby się załatwił. Grozi to nie tylko postępowaniem mandatowym, ale jest to także mało rozsądne. Ten mały piesek, który zawsze jest dla każdego przyjazny, właśnie dziś, może np. ugryźć dziecko w nogę.
Do powyższych sytuacji dopuszczają osoby nieodpowiedzialne i nie posiadające wiedzy na temat psychiki zwierzęcia. A to podstawa jeśli chcemy być dobrymi przywódcami stada. Pamiętajmy, że pies to nie zabawka i reaguje w taki sposób, na jaki mu pozwolimy.  Często zastanawiamy się dlaczego pies – przyjaciel człowieka - bywa wobec niego agresywny? Dlaczego go atakuje? Otóż pies to zwierzę i jego zachowania są albo wyćwiczone przez człowieka (jego właściciela) albo instynktowne, będące reakcją na zachowania człowieka wobec niego. Tak więc z całą pewnością można stwierdzić, że za większość pogryzień odpowiedzialny jest sam człowiek. Pamiętajmy, że pies zazwyczaj nie atakuje niesprowokowany. Prowokacją może być bezpośrednie umyślne zachowanie człowieka np. drażnienie psa, zabieranie mu jedzenia, zabawek, szarpanie za ucho itp. Ale sprowokować psa można zupełnie nieświadomie np. wykonując jakieś gwałtowne ruchy, które zwierzę może odebrać jako atak na niego. Często przyczyną ataku jest też niewłaściwy sposób, w jaki pies został wychowany i brak odpowiedniej opieki lub to, że miał on złe doświadczenia w kontaktach z ludźmi. Niepilnowane dzieci pozostawione ze zwierzęciem bez nadzoru dorosłych mogą nieświadomie zrobić coś, co sprowokuje go do zaatakowania, w wielu przypadkach może się to skończyć tragicznie. Pamiętajmy, że znajomość przyjęcia odpowiedniej pozycji w momencie „ataku” zwierzęcia jest bardzo ważna, lecz cenniejsze jest wpojenie dziecku (i nie tylko)  zasady ograniczonego zaufania oraz respektu do psów.

10 podstawowych zasadach w kontakcie z psem.

  1. Nie podchodź do psa żeby go pogłaskać, jeśli w pobliżu nie ma właściciela (należy go zapytać)
  2. Nie podchodź do suki z młodymi.
  3. Nie podchodź do psa, który je.
  4. Nie zabieraj psu przedmiotu, którym się bawi.
  5. Nie powinno się karmić nieznanego psa.
  6. Nie podchodź do psa przywiązanego, znajdującego się w klatce lub za ogrodzeniem. Tabliczka „uwaga zły pies” mówi sama za siebie.
  7. Jeśli pies jest agresywny, nie należy okazywać strachu i zdenerwowania, a także wykonywać gwałtownych ruchów, ponieważ zwierzę może to uznać za zagrożenie.
  8. Unikaj wzroku psa, gdyż traktuje to jako wyzwanie.
  9. Nie uciekaj przed psem, ponieważ budzi to w zwierzęciu instynkt łowiecki i zwiększa ryzyko pogryzienia.
  10. Nie pozostawiaj psa i dziecka razem bez opieki dorosłych.

sierż. Monika Malińska
WP KMP Szczecin 

 

sierż. Monika Malińska
WP KMP Szczecin