Aktualności

Wielkanocny Śmigus – Dyngus pod kontrolą szczecińskich policjantów

Okres świąteczny to czas odpoczynku i zabawy w gronie rodzinnym. Jednak czasem zabawa w Śmigus Dyngus wykracza poza świąteczną tradycję. Policjanci będą przeciwdziałać chuligańskim wybrykom i negatywnym zachowaniom związanym z polewaniem wodą w świąteczny Poniedziałek.

Śmigus - Dyngus potocznie zwany Lanym Poniedziałkiem jest niewątpliwe tradycją kultywowaną w Polsce od pokoleń. To nierozłączny aspekt Świąt Wielkanocnych, a wiele osób tego dnia ma świetną zabawę.

Wzajemne oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny wywodzi się jeszcze z praktyk słowiańskich. Słowianie oblewali się zimną wodą, celebrując w ten sposób radość po odejściu zimy oraz przebudzenia się wiosny. W obecnych czasach widać wyraźnie malejące zainteresowanie młodych osób wzajemnym polewaniem się wodą.


Nie powinniśmy jednak zapominać o przysługującym każdej osobie prawie do zakwestionowania chęci uczestnictwa w tej tradycji. Polewanie wodą zdecydowanie powinno mieć swój umiar i charakter symboliczny, a nie przysparzać zbędnego problemu. Trzeba mieć bowiem świadomość, że taka zabawa może skutkować przykrymi konsekwencjami zarówno dla oblewających, jak i też oblewanych.


Policjanci przypominają wszystkim żartownisiom, że oblanie wodą osoby, która nie wyraziła zgody na udział w tej zabawie, może skończyć się mandatem, a w przypadku nieletnich wnioskiem o ukaranie do Wydziału ds. Rodzinnych i Nieletnich Sądu Rejonowego.

Rodzice powinni uprzedzić również dzieci, że tradycja polewania wodą to zwyczaj, w którym należy zachować umiar i kulturę. Polewanie wodą przypadkowych przechodniów może narazić ich na szkody i straty materialne. Polewanie nie powinno odbywać się na ulicach, gdyż bardzo często uczestnicy takiej zabawy wybiegają bezpośrednio na jezdnię, narażając swoje życie i zdrowie.

Przestrzegamy amatorów zbiorowego i natarczywego oblewania o konsekwencjach prawnych za wszelkie chuligańskie incydenty. Odpowiedzialność karna za takie wybryki będzie oczywiście zależała od charakteru czynu oraz jego skutków. Za zakłócanie porządku publicznego można spodziewać się mandatu karnego w wysokości do 500zl lub wniosku o ukaranie do sądu, który może nałożyć grzywnę nawet do 5 tysięcy złotych.

ZKS KMP

 

Powrót na górę strony