Aktualności

Niechronieni uczestnicy ruchu pod okiem szczecińskiej drogówki

W dniu 18.10.2016r. odbyły się ogólnopolskie działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie wzięli w nich czynny udział.

Każdego roku, w okresie jesienno-zimowym rośnie liczba zdarzeń z udziałem pieszych, co wiąże się bezpośrednio z pogarszającą się widocznością na drodze. Piesi są najmniej chronionymi uczestnikami ruchu, co powoduje, że to oni często stają się ofiarami wypadków drogowych. Prowadzone wzmożone działania ukierunkowane były właśnie na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom oraz ujawnianie wykroczeń mających bezpośrednio wpływ na bezpieczeństwo tych uczestników ruchu drogowego.

Podczas działań policjanci szczecińskiej drogówki ujawnili 43 wykroczenia popełnione przez kierujących wobec pieszych oraz 38 wykroczeń popełnionych przez pieszych, nałożyli 131 mandatów karnych i sporządzili 17 wniosków o ukaranie do sądu.

W ramach tych działań odbyły się ponad to spotkania z najmłodszymi i najstarszymi uczestnikami ruchu. Jedno z takich spotkań miało miejsce w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Romera. 

Tam policjantka przypomniała i omówiła podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas poruszania się po drodze. Uczestnikom zostały przedstawione nie tylko „suche” przepisy, ale wszystko zostało poparte przykładami z życia codziennego. 

W ramach tych działań odbyły się również zajęcia z przedszkolakami w Przedszkolu Publicznym nr 48, przy ul. 9-go Maja w Szczecinie. Policjantka poprzez zabawę z najmłodszymi uczestnikami ruchu uczyła ich jak przechodzić przez ulicę oraz jak zachowywać się podczas różnych sytuacji na drodze.

Tego dnia zostały również rozdane mieszkańcom Szczecina elementy odblaskowe. Według przepisu Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, w Polsce obowiązuje używanie elementów odblaskowych po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, my jednak zachęcamy, aby nosić je również w obszarze zabudowanym. 

Na nieoświetlonych ulicach, po zmierzchu, kierowcy zazwyczaj widzą jedynie światła pojazdu jadącego z przeciwnego kierunku, pieszego zauważają w ostatniej chwili. Jeżeli kierowca zauważy wcześniej takiego pieszego, który posiada element odblaskowy, to zyskuje kilka cennych sekund, aby móc ewentualnie wykonać manewr obronny. 

Takie elementy odblaskowe należy nosić na wierzchniej odzieży. Prawidłowo noszone powinny być umieszczone na takiej wysokości, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu. 

Pamiętajmy jednak, że sam element odblaskowy nie uchroni nas od wypadku. Nie jest to talizman szczęścia, zawsze należy zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię, czy to na przejściu dla pieszych, czy poza nim.

 

st.asp. Kucharska Marta/AG