Po alkoholu nie jadę - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Po alkoholu nie jadę

Osoba kierująca pojazdem pod wpływem alkoholu jest poważnym zagrożeniem na drodze. W znacznym stopniu pogarsza się jej ostrość widzenia i ocena odległości, następuje opóźnienie czasu reakcji, obniżenie koncentracji, zaburzenie równowagi i błędna ocena własnych możliwości. Kierujący na tzw. „podwójnym gazie” zagraża nie tylko sobie, ale także pozostałym uczestnikom ruchu drogowego.

Choć większość z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak duże zagrożenie stwarza amator mocnych trunków za kierownicą, policjanci ze szczecińskiej drogówki nadal mają do czynienia z kierującymi, którzy lekceważą przepisy w tym zakresie. W okresie od stycznia do listopada bieżącego roku funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie zatrzymali aż 1036 kierujących pod wpływem alkoholu. Niestety, nie wszystkich odstraszają poważne konsekwencje, które przewidują przepisy prawa za jazdę na „podwójnym gazie”.

Często policjanci spotykają się z tłumaczeniem, że „to tylko dwa piwka, a dojechać trzeba”. Czasami kierującemu wydaje się, że nie ma już śladu po wieczornej mocno zakrapianej imprezie, zapominając, że organizm potrzebuje czasu na wydalenie alkoholu i regenerację. Trzeźwe myślenie przychodzi dopiero, gdy dojdzie do tragedii na drodze.      

Policjanci ze szczecińskiej drogówki każdego dnia dbając o bezpieczeństwo nas wszystkich kontrolują kierujących oraz ich stan trzeźwości. Przed nami Sylwester, czas kiedy hucznie witamy nadchodzący nowy rok. To czas wzmożonych działań policjantów właśnie pod kątem trzeźwości kierujących. Chociaż co roku przypominamy i apelujemy o rozsądek i „ trzeźwe” myślenie za kołkiem, to  niestety ciągle zdarzają się tacy kierujący, którzy to sobie lekceważą . Właśnie dlatego policjanci szczecińskiej drogówki będą rozdawali kierowcom przed Sylwestrem jednorazowe alcoholtesty.  Takie urządzenie działa jak probierz trzeźwości i pozwoli sprawdzić swój stan trzeźwości  w warunkach domowych. Pamiętajmy jednak, ze nawet jeżeli urządzenie wskazuje „zero”, ale my nie czujemy się najlepiej, to nie wsiadajmy za kółko tego dnia. Nie dajmy się też zwieść ogólnie przyjętym mitom na temat spożywania alkoholu. Wypicie gorącej kawy, zjedzenie posiłku, długie spanie, czy też ciepła kąpiel nie spowoduje tego, ze alkohol „wyparuje” z nas momentalnie. Na to wszystko jest tylko jedna uniwersalna rada - „PIŁEŚ - NIE JEDŹ”.

mł. asp. Karolina Rykaczewska
st. asp. Kucharska Marta