Działania „PIESI” na szczecińskich ulicach - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Szczecinie

Aktualności

Działania „PIESI” na szczecińskich ulicach

W piątek 30 grudnia 2016 roku od wczesnych godzin porannych na szczecińskich ulicach policjanci ze szczecińskiej drogówki prowadzili wzmożone działania pn. „PIESI”. Funkcjonariusze zwracali uwagę zarówno na błędy popełniane przez kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak też na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów. W działaniach policjantom pomagał miejski monitoring.

Jesień i zima to bezsprzecznie najgorszy okres dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Piesi ze względu na złe warunki atmosferyczne oraz szybko zapadający zmrok są słabiej widoczni. Do tego dochodzi jeszcze wydłużenie drogi hamowania pojazdów przy śliskiej, mokrej nawierzchni.

W miniony piątek policjanci po raz kolejny baczniej przyglądali się uczestnikom ruchu drogowego w rejonach przejść dla pieszych, gdzie z uwagi na kolidujące ze sobą potoki pojazdów i pieszych może dochodzić do niebezpiecznych zdarzeń drogowych. 
Według policyjnych statystyk w okresie od stycznia do listopada bieżącego roku na ulicach Szczecina odnotowano 151 wypadków z udziałem pieszych, w których 7 osób zginęło, a 150 zostało rannych. Funkcjonariusze zwracali uwagę na wszystkich uczestników ruchu drogowego. Wśród sprawców odnotowanych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych znajdują się zarówno kierujący, jak i piesi.

Funkcjonariusze w ramach prowadzonych działań ujawnili ponad 60 wykroczeń popełnionych w relacji pieszy – kierujący, za które nałożono blisko 40 mandatów karnych, skierowano wnioski o ukaranie do sądu, a także zastosowano pouczenia jako środek oddziaływania wychowawczego. Wśród głównych błędów popełnianych w relacji pieszy – kierujący należy wymienić: nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym przez pieszego uczestnika ruchu czy niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.

Ponadto w trakcie działań pn. „PIESI” policjanci ze szczecińskiej drogówki na ul. Gryfińskiej zatrzymali do kontroli pojazd marki Mercedes, którego kierujący znajdował się pod wpływem środków działających podobnie do alkoholu. Badanie przeprowadzone pod kątem obecności środków odurzających wykazało u 31-letniego kierującego obecność THC (marihuany). Kierującemu zatrzymano prawo jazdy, a dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzi Komisariat Policji Szczecin-Dąbie.


mł. asp. Karolina Rykaczewska/AG