Bezpieczny Autobus - Informacja dla organizatorów wycieczek i przewoźników

BEZPIECZNY AUTOBUS - Informacja dla organizatorów wycieczek i przewoźników

Bezpieczna podróż to sprawny technicznie pojazd, posiadający odpowiednie wyposażenie  oraz trzeźwy i wypoczęty kierujący. Aby zaplanowana podróż przebiegała spokojnie i zakończyła się bezpiecznym powrotem do domu policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie dokonują kontroli stanu technicznego autokarów oraz stanu trzeźwości kierujących.
Organizator wycieczki lub rodzic wysyłający swoją pociechę w podróż, który zdecyduje się na kontrolę autobusu powinien zgłosić potrzebę takiej kontroli w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie pod nr tel. 91 8213033 lub 91 8213997. 

  • Autobusy wyjeżdżające w godz. 06:30 – 10:00 są kierowane w celu przeprowadzenia kontroli do punktu kontroli autobusów na ul. Sambora w Szczecinie, o czym bezwzględnie organizator powinien powiadomić przewoźnika.
  • Kontrola autobusów wyjeżdżających po godz. 10:00 odbywa się w miejscu wskazanym przez organizatora wycieczki. 

radiowóz i autobus radiowóz i autobus 2

Kierowca skontrolowanego i sprawnego autobusu otrzyma od policjantów protokół z przeprowadzonej kontroli, który może okazać rodzicom wyjeżdżających dzieci.


Kontrole stanu technicznego autobusów wyjeżdżających w trasy z dziećmi i młodzieżą przeprowadzają także inspektorzy transportu drogowego. Potrzebę kontroli na terenie Szczecina należy zgłaszać do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego pod nr tel. 91 3115619 lub mail biuro@witd.szczecin.pl 48 godzin przed wyjazdem wycieczki.

Istnieje także możliwość nieodpłatnego sprawdzenia stanu technicznego autobusu w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów przy ulicy Klonowica 14 w Szczecinie w godz. 08:00 – 18:00 (w dni robocze), po wcześniejszym zgłoszeniu takiej potrzeby pod nr tel. 91 4392365. 
Kontrola pojazdu w warunkach stacji diagnostycznej pozwala na dokładne sprawdzenie autobusu na urządzeniach pomiarowych oraz wykrycie usterek, których nie można sprawdzić w warunkach kontroli drogowej.

Informujemy, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w celu zwiększenia bezpieczeństwa w przewozie osób uruchomiło projekt „Bezpieczny Autobus”. Na stronie internetowej serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl organizator wycieczki ma możliwość szybkiego, darmowego sprawdzenia podstawowych informacji o pojeździe tj. czy autobus posiada ważne ubezpieczenie OC, aktualne badanie techniczne lub czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany lub kradziony.   


st.sierż. Dorota Ziołkiewcz/AG