Aktualności

Szczecińska drogówka podsumowuje działania „Bezpieczny Pieszy”

Data publikacji 17.07.2017

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Szczecinie już po raz kolejny przeprowadzili działania ukierunkowane na ujawnianie wykroczeń w relacji pieszy – kierujący. Funkcjonariusze zwracali uwagę zarówno na błędy popełniane przez kierujących wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, jak też na wykroczenia popełniane przez pieszych i rowerzystów.

Od dnia 30 czerwca do dnia 13 lipca 2017r. policjanci szczecińskiej drogówki w ramach działań „Bezpieczny pieszy” zatrzymali blisko 250 kierujących, którzy popełnili wykroczenia wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wśród najczęściej popełnianych wykroczeń przez kierujących jest nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych. Należy zwrócić tu uwagę, że przejście dla pieszych, jest szczególnym miejscem na drodze. Pomimo tego, że „zebra” umieszczona jest na jezdni, po której poruszają się pojazdy, powinna ona z założenia być miejscem bezpiecznym dla pieszych. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię dotyczy zarówno pieszego, jak i kierującego, który zbliża się do przejścia dla pieszych. Pamiętajmy jednak, że niechroniony uczestnik ruchu jakim jest pieszy, czy kierujący rowerem, nie ma szans w starciu z nadjeżdżającym pojazdem. 
Wśród najczęściej popełnianych błędów przez pieszych jest niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej oraz przechodzenie w miejscu niedozwolonym. Ciągle tłumaczymy się pośpiechem, często nie spoglądamy na drogę i sygnalizację, przechodzimy na drugą stronę jezdni rozmawiając przez telefon. Coraz częściej można zauważyć również pieszych i rowerzystów, którzy mają założone słuchawki i skupieni są tylko na tym, nie słyszą co się dzieje dookoła nich. Trudno wtedy jest odpowiednio zareagować, kiedy jedzie pojazd uprzywilejowany, albo tramwaj, który ostrzega nas sygnałem dźwiękowym, czy też samochód, który włącza „klakson”, aby ustrzec nas przed niebezpieczeństwem.
Każdy z nas, czy to pieszy, czy kierujący albo rowerzysta jest równoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego. Pamiętajmy jednak, że chwila nieuwagi dla pieszego i rowerzysty może skończyć się niestety tragicznie.

 

st. asp. Kucharska Marta

Powrót na górę strony