Spotkanie z Seniorami
W minioną sobotę policjantka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie została zaproszona na spotkanie pod nazwą „Dzień Bezpiecznego Senior”. Podczas spotkania zorganizowanego przez Radę Osiedla Płonia, przekazano uczestnikom wiele cennych uwaga oraz uwrażliwiono ich na występujące zagrożenia.
Podczas spotkaniu zostały omówione najważniejsze zasady ruchu drogowego oraz przepisy dotyczące poruszania się po drogach pieszo. Policyjne statystki pokazują, że seniorzy (osoby powyżej 60 roku życia) to najliczniejsza grupa wiekowa wśród pieszych, którzy są ofiarami wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Na spotkaniu rozmawiano o tym jak bezpieczne przejść przez jezdnię. Wbrew pozorom do największej ilości potraceń pieszych dochodzi na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Uczulono Seniorów, że nawet jeśli przechodzą przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje światło zielone to i tak należy się rozglądać i uważać na siebie.
Równie ważne podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych jest nawiązanie kontaktu wzrokowego z kierowcą, co pozwoli seniorowi ocenić, czy kierowca ma zamiar umożliwić nam przejście na druga stronę ulicy. Policjantka przypomniała, żeby unikać przechodzenia przez jezdnię zza dużych obiektów np. autobusów czy samochodów ciężarowych.
W czasie spotkania rozmawiano również jak należy bezpiecznie podróżować komunikacja miejską. W zatłoczonym autobusie czy tramwaju seniorzy powinni poszukać miejsca specjalnie wyznaczonego, które są dla nich przeznaczone, co często reguluje regulamin spółki przewozowej. Jeżeli nie ma miejsca siedzącego, to nie ma co „zaciskać zębów” i czekać, aż ktoś ustąpi miejsca tylko wprost zwrócić się z prośba o zwolnienie miejsca siedzącego. Niejednokrotnie dochodzi bowiem do zdarzeń drogowych, gdzie starsza osoba podczas podróży komunikacja miejską przewróci w czasie jazdy i doznaje urazu.
Niestety skutki urazów doznanych przez osobę w wieku senioralnym są o wiele groźniejsze dla zdrowia i życia, niż gdy urazu dozna osoba młodsza. Dłuższy jest również czas rekonwalescencji starszej osoby. Potrącenie, w wyniku którego młoda osoba doznałaby lekkich lub średnich urazów, dla osoby starszej oznaczać może utratę życia lub zdrowia.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestniczących Seniorów otrzymał opaskę odblaskową, która poprawi jego widoczność na drodze oraz przypomni o zachowaniu ostrożności.
st.sierż. Natalia Misiewicz /KR
WRD KMP Szczecin