Aktualności

Policjanci kontrolowali szczecińskie punkty skupu złomu

Data publikacji 21.12.2015

Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie i Oddziałów Prewencji Policji w Szczecinie skontrolowali 10 skupów złomu znajdujących się na terenie Szczecina.

Mundurowi sprawdzali formularze przyjęcia odpadów metalowych, które zgodnie z ustawą o odpadach oraz rozporządzeniami Ministra Środowiska: w sprawie wzoru formularza przyjęcia odpadów metali i w sprawie katalogu odpadów, muszą być każdorazowo wypełniane przez prowadzących skup.  
W formularzach odnotowuje się dane osób przekazujących złom, oraz określa się rodzaj, kod odpadów, ilość oraz pochodzenie elementów metalowych przekazanych do skupu, a w tym m.in., iż odpad taki nie był skradziony. 
Jednocześnie  policjanci sprawdzali czy, wśród elementów metalowych składowanych w punktach skupów złomu, mogą znajdować się przedmioty  pochodzące z kradzieży, w celu odzyskania i oddania ich właścicielom.

W wyniku przeprowadzonych działań w  punkach przyjmowania odpadów funkcjonariusze odstąpili od ukarania mandatami karnymi osób prowadzących działalność gospodarczą w tym zakresie, wobec poprawienia sporządzenia formularzy do stanu wymaganego obowiązującym prawem. 
Zastosowali natomiast  4 pouczenia, wobec sprawców wykroczeń. Wypełnienie formularza nie zgodnie z obowiązującymi przepisami lub brak wypełnienia formularza jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny w wysokości od 20 do 500 zł. 
W przypadku odmowy przyjęcia mandatu sprawa jest kierowana do Sądu Rejonowego. Konsekwencją naruszania przepisów ustawy o odpadach może być cofnięcie zezwolenia na prowadzenie działalności polegającej na przyjmowaniu elementów metalowych.
Takie kontrole podejmowane są w celu przeciwdziałania kradzieżom elementów metalowych. Do tego typu przestępstw dochodzi, gdyż złodzieje w dalszym ciągu, w punktach skupów złomu, próbują sprzedawać mienie pochodzące z kradzieży. 
Zdarza się, że osoby przyjmujące elementy metalowe w skupach, przyjmują je bez wypełnienia formularza, albo wypełnia się formularz nie zgodnie z wymogami prawnymi, co później utrudnia pociągnięcie do odpowiedzialności sprawcy kradzieży, lub paserstwa, jak również przekazanie skradzionego mienia ich właścicielom. 
Działania Policji ukierunkowane są na zdyscyplinowanie nieuczciwych przedsiębiorców, aby ci w sposób rzetelny dokumentowali przyjęcie metali, a przypadki oferowania do sprzedaży skradzionych przedmiotów zawsze zgłaszali na Policji.

nadkom. Robert Sekret

Powrót na górę strony