Bezpieczna woda – kontrole szczecińskich kąpielisk
Mając na wadze sprzyjającą pogodę i wysokie temperatury powietrza, w ramach akcji „Bezpieczne wakacje”, funkcjonariusze Referatu Wodnego i Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej i Profilaktyki WP KMP w Szczecinie przeprowadzili kontrolę kąpielisk.
W czasie wakacji szczecińscy policjanci prowadzą wzmożone działania prewencyjne oraz profilaktyczne mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom naszego miasta, jak również osobom przyjezdnym. Funkcjonariusze kontrolują miejskie kąpieliska, ale również plaże niestrzeżone. Podczas pogadanek z najmłodszymi osobami wypoczywającymi nad wodą, przypominane są najważniejsze zasady jakich należy przestrzegać, aby w trakcie pobytu nad wodą nie stało się nikomu nic złego. Działania profilaktyczne ukierunkowane są na wszystkie osoby korzystające z akwenów, bez względu na wiek. W trakcie sobotnich działań przekazywane były materiały edukacyjne dot. przedmiotowej tematyki, jak również neonowe opaski na rękę. Opiekunom osób małoletnich przypomniano, że woda, nawet ta z pozoru bezpieczna i spokojna, może być groźnym żywiołem.
Mając powyższe na uwadze, pamiętajmy i stosujmy się do poniższych zasad:
- Pamiętaj, że najbezpieczniejsza kąpiel to ta w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.
- Nie kąp się w miejscach niebezpiecznych, a zwłaszcza położonych przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, przy zaporach, przy ujęciach wody pitnej, stawach hodowlanych, basenach przeciwpożarowych, jak również w pobliżu szlaków żeglownych oraz w wodach o silnym zanieczyszczeniu i wirach.
- Zapoznaj się i przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, na którym się znajdujesz.
- Zawsze stosuj się do zaleceń ratowników WOPR, którzy pełnią dyżur na kąpielisku.
- Nie wchodź do wody wbrew zakazowi ratownika oraz w czasie, w którym wywieszona jest flaga czerwona.
- Nie niszcz urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego.
- Nie niszcz znaków żeglugowych odgradzających kąpielisko od szlaku żeglownego, wód otwartych lub miejsc, w których kąpiel jest zabroniona.
- Nie wchodź do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.
- Nie wskakuj gwałtownie do wody rozgrzany dłuższym opalaniem.
- Nigdy nie skacz (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - zawsze zbadaj głębokość wody oraz ukształtowanie dna.
- Nie wrzucaj przedmiotów do wody (śmieci, szkła).
- Jeśli zauważysz przypadek tonięcia lub wypadek nad wodą natychmiast wezwij pomoc – powiadom Ratownika WOPR.
- Jeśli dzieci są w wodzie miej nad nimi ciągły nadzór, również gdy umieją pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.
- Nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu.
TWOJE BEZPIECZEŃSTWO NAD WODĄ,
ZALEŻY PRZEDE WSZYSTKIM OD CIEBIE!
DAJ
SIĘ
WCIĄGNĄĆ
!!!!!!!!!!!!!!!!!!