Dzień Bezpiecznego Internetu
W związku ze zbliżającym się międzynarodowym Dniem Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada na dzień 9 lutego policjanci z Komendy Miejskiej Policji przeprowadzają prelekcje związane z bezpieczeństwem w sieci w ramach programu Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie pn. „Cyberdżungla”.
W trakcie prelekcji poruszana jest tematyka bycia sprawcą i ofiarą przestępstw internetowych. Zjawisko Cyberprzemocy staje się coraz powszechniejsze.
Grupą szczególnie narażoną na bycie ofiara oraz sprawcą przestępstw przy użyciu elektronicznych środków komunikacji są młodzi ludzie tj. uczniowie gimnazjów i szkół średnich a nawet studenci wyższych uczelni, dla których niejednokrotnie nowoczesne środki multimedialne kryją mniej tajemnic niż dla ich rodziców.
Ważne jest zatem jest uświadamianie młodym ludziom, iż poza korzyściami jakie one dają, kryją się w nich również zagrożenia, wynikające z niewłaściwego wykorzystania mediów jakimi jest internet czy telefonia komórkowa.
W ciągu ostatnich dni prelekcje na temat przeprowadzono dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w Szczecinie.
Spotkania takie odbyły się również dla uczniów Gimnazjum Nr 12 mieszczącym się przy ul. Świętoborzyców 40 w Szczecinie oraz Gimnazjum Nr 5 mieszczącym się przy ul. Komuny Paryskiej.
Prelekcję te dotyczyły konsekwencji prawnych wynikających z popełniania przestępstw przy użyciu internetu. Nie zabrakło również spotkania dla rodziców. Tym razem rodzice uczniów Szkoły Podstawowej Nr 35 w Szczecinie mieli okazje pogłębienia swej wiedzy na temat cyber zagrożeń.
W trakcie spotkań uczestnicy mogli dowiedzieć się jakich konsekwencji karnych mogą spodziewać się sprawcy cyberprzemocy i przestępstw popełnianych przy użyciu internetu i innych środków elektronicznej komunikacji. Dowiedzieli się również, jak zapobiegać niektórym zjawiskom by nie stać się ofiarą cyberprzestępcy.
asp. Michał Sroka