„Wszyscy na sprzedaży”- o handlu ludźmi z maturzystami
Europejski Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, to inicjatywa, która ma zwrócić nasze oczy na problem wyzysku, niewolniczej pracy, prostytucji czy czarnego rynku handlu organami. O tych oraz innych przejawach tego zjawiska dyskutowali uczniowie ZS nr 8 w Szczecinie z funkcjonariuszką szczecińskiej Policji.
Świat przestępczy nie wybacza słabości, lekkomyślności czy zbyt pochopnie podejmowanych decyzji. Wiara w intratne propozycje pracy, gdzie nie potrzeba żadnych umiejętności ani doświadczenia, a wynagrodzenie jest jak „z bajki”, może wpędzić nas w kłopoty.
Szczególnie narażeni na takie działanie są młodzi ludzie, którzy nie mając doświadczenia życiowego wchodzą na rynek pracy. Dodatkowo, często mało realne obietnice, co do wysokości wynagrodzenia powodują, że młodzi ludzie zapominają o względach bezpieczeństwa, zdrowym rozsądku i przezorności. Podejmują pracę bez umowy, a jeżeli już ją podpisują, to niekoniecznie wczytują się w jej treść. Udostępniają obcym osobom swoje dokumenty, nie sprawdzają wiarygodności i rzetelności swojego przyszłego pracodawcy, a w konsekwencji mogą spotkać ich różnego rodzaju problemy i nieprzyjemności.
Nie na wszystko mamy wpływ i nie nad wszystkim możemy zapanować. Ważne jest jednak, abyśmy zawsze pamiętali o własnym bezpieczeństwie i dopełnili wszelkich starań, aby o nie zadbać.
Handel ludźmi ma wiele obliczy.
Wyzysk, prostytucja, pedofilia, handel organami, niewolnicza praca dzieci czy przemyt ludzi to tylko mały wycinek zjawiska, z jakim boryka się cały świat.
Ten przestępczy proceder jest jednym z najbardziej zyskownych na świecie, dlatego też przestępcy wciąż wymyślają coraz to nowsze sposoby czerpania korzyści kosztem cierpienia i nieszczęścia innych. Swoje ofiary wikłają w zależności uczuciowe czy finansowe, obiecują polepszenie sytuacji bytowej czy wręcz siła, szantażem i przemocą zmuszają do określonego zachowania, w tym również do popełniania przestępstw.
Wszyscy jesteśmy potencjalnym towarem ale nie wszyscy musimy się nim stać. To od naszej świadomości, czujności, roztropności i przezorności zależy, czy unikniemy tego typu zagrożeń.
opr. asp.sztab. Agnieszka Waszczyk