Aktualności

„Chrońmy dzieci”- spotkanie w SP nr 35

Data publikacji 19.11.2018

Troska i dbałość o dzieci wpisana jest w rodzicielskie obowiązki i odpowiedzialność. Czy zawsze jednak ochrona jaką roztaczają rodzice nad swoim dzieckiem jest mądra, dobra i adekwatna do potrzeb? O przemocy wobec dzieci, sposobach ich ochrony oraz roli instytucji rozmawiała policjantka z uczestnikami spotkania zorganizowanego przez Szkołę Podstawa nr 35 w Szczecinie.

Każdy rodzic zobowiązany jest prawnie do dbałości o bezpieczeństwo i prawidłowy rozwój swojego dziecka. Niestety wciąż wśród tzw metod wychowawczych opiekunowie sięgają po zachowania przemocowe, które w ich ocenie mają zdyscyplinować dzieci, wymóc na nich posłuszeństwo i „dobre” zachowanie.

Nadal klaps uważany jest jako skuteczna i wynikająca z tradycyjnego wychowania metoda uspakajania dziecka, dyscyplinowania i obligowania do oczekiwanego przez rodzica zachowania. Tymczasem jest to w czystej postaci przemoc fizyczna, prawnie w naszym kraju zabroniona.

Rodzice w poczuciu obowiązku wychowania dziecka na „porządnego człowieka” wykorzystują zachowania, które przynoszą skutek odwrotny, sięgając po przemoc fizyczną, wyzwiska, zastraszanie i inne działania, które skutecznie pozbawiają młodego człowieka poczucia bezpieczeństwa, własnej wartości i asertywności.

Wzorce i nawyki zaczerpnięte z domu powielane są w szkole, gdzie dzieci mają sposobność odreagować swoje frustracje na rówieśnikach. Przemoc rówieśnicza jest często konsekwencją tego, co dzieje się w środowisku rodzinnym. Skonfliktowanym ze sobą rodzicom, którzy kłócą się często używając wobec siebie słów wulgarnych, okazującym sobie brak szacunku a wręcz niechęć czy pogardę wydaje się, że dzieci tego nie widzą i nie rozumieją. Tymczasem dzieci są doskonałymi obserwatorami a co gorsza naśladowcami swoich opiekunów a zaobserwowane zachowania i wzór relacji przenoszą na kontakty z innymi.

Z drugiej strony rodzice często bagatelizują problemu swoich dzieci, które w obliczu swoich własnych „dorosłych” problemów uważają za błahe i niegodne ich zainteresowania. Młody człowiek nie znajdując zrozumienia i wsparcia u najbliższych szuka akceptacji w innych środowiska, co nie zawsze kończy się dobrze z perspektywy jego bezpieczeństwa i prawidłowego rozwoju.

Rodzice chcąc chronić swoje pociechy często starają się izolować je od wszelkich problemów życiowych. W ten sposób pozbawiają ich możliwości nauki radzenia sobie z trudnościami życia codziennego a tym samym nabywania odporności i umiejętności właściwego reagowania, co w konsekwencji może skutkować różnego rodzaju zaburzeniami, schorzeniami czy wręcz zachowaniami suicydalnymi.

Prowadząca spotkanie policjantka przy tej okazji przypomniała o procedurze „Niebieskie Karty” oraz powinnościach instytucji, które z racji obowiązującego prawa dbają o bezpieczeństwo rodziny a w szczególności najmłodszych jej członków.

Chrońmy dzieci w sposób odpowiedzialny, w poszanowaniu ich praw i w zgodzie z ich potrzebami.

 

 

opr. asp. sztab. Agnieszka Waszczyk

  • „Chrońmy dzieci”- spotkanie w SP nr 35
Powrót na górę strony