Aktualności

Daleko...od szkoły

Data publikacji 28.11.2018

Po raz IX Komenda Miejska Policji w Szczecinie wzięła udział w Kampanii „Biała Wstążka”. W ramach konferencji pt: ”Przemoc - historia bez końca” funkcjonariuszka szczecińskiej Policji odniosła się do zjawiska przemocy rówieśniczej i genezy jej powstawania.

Przemoc rówieśnicza to zjawisko utożsamiane ze szkołą. To najczęściej w szkole dochodzi do konfrontacji między rówieśnikami i zachowań, które z punktu widzenia bezpieczeństwa i obowiązującego prawa są szkodliwe i niedopuszczalne.

Prowadząca wystąpienie policjantka chciała jednak uświadomić swoim słuchaczom, że szkoła i środowisko uczniowskie to jedynie swoista „arena”, na której młodzi ludzie prezentują swoje postawy, nawyki i przenoszą wzorce zachowań nabyte w środowisku rodzinnym.

Okraszone różnymi z życia wziętymi przykładami wystąpienie miało uświadomić słuchaczom zarówno skalę problemu jak również jego przyczyny, które przeważnie wynikają z nieprawidłowych relacji między rodzicami a dziećmi, bagatelizowania problemów małoletnich, źle pojętej ochrony jaką roztaczają rodzice nad swoim potomstwem oraz przemocy domowej, która w sposób szczególny destrukcyjnie wpływa na psychikę dziecka i jego wzorce zachowań.

W konferencji jako prelegenci udział wzięli także: przedstawiciel Prokuratury Okręgowej, Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Zakładu Karnego w Stargardzie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Szczecińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

W spotkaniu uczestniczyli również Komendant Miejski Policji w Szczecinie mł.insp. Piotr Makuch oraz jego zastępca mł.insp. Andrzej Biernat.

„Przemoc - historia bez końca” trudno o niej mówić bo wiąże się z cierpieniem, ale nie mówić o niej to ogromne zaniedbanie i odebranie szansy osobom jej doznającym na efektywną pomoc i realne wsparcie, bez którego trudno sobie wyobrazić powrót rodziny uwikłanej w przemoc do normalnego funkcjonowania.

 

asp.sztab. Agnieszka Waszczyk

  • Daleko...od szkoły
  • Daleko...od szkoły
  • Daleko...od szkoły
  • Daleko...od szkoły
Powrót na górę strony